Utracony Honor, Zdradzona Wiara. Relacja Żołnierza Leibenstandarte SS Adolf Hitler

Tłumaczenie: Izabela Dębecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zdarzyło się w XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Verlorene Ehre, Verratene Treue
II Wojna Światowa, Niemcy
historia
36maro

Pasjonująca, utrzymująca w napięciu do ostatniej chwili relacja frontowego żołnierza. Wojenne losy zawiodły młodego Herberta Maegera ochotniczo w szeregi Gwardii Przybocznej Hitlera i zarazem elitarnej dywizji Waffen SS „Leibstandarte AH”, choć wcześniej nie sympatyzował on z ideologią nazistowską. Śledząc koleje jego żołnierskich losów, obserwujemy w jak dramatycznych okolicznościach następowało formowanie się osobowości wojennego weterana – od nieopierzonego rekruta do tzw. nieśmiertelnego. Poznajemy oczami uczestnika specyficzny system wartości i mentalność ludzi zmuszonych prowadzić śmiertelne zmagania, warunki w jakich je prowadzono, taktykę, uzbrojenie i sprzęt obu stron.

Herbert Huberet Jozeph Maeger ur. w 1922 roku w Walhorn-Astenet w rodzinie zawiadowcy kolejowego. Dorastał w specyficznych warunkach kulturowych pogranicza belgijsko-niemieckiego. Walhorn, leżące w okręgu Eupen-Malmédy, zamieszkałym głównie przez ludność niemieckojęzyczną, znalazło się po 1920 roku w granicach Belgii. Ojciec Herberta służył w pułku gwardii cesarskiej i został ciężko ranny pod Arras w 1915 roku. Pomimo silnego przywiązania do niemieckiej tożsamości rodzice zapisali Herberta do katolickiego i francuskojęzycznego gimnazjum w Eupen. Maturę zdawał autor już jako obywatel III Rzeszy, bowiem Niemcy po zwycięstwie na Zachodzie w 1940 roku anektowały okręg Eupen-Malmédy. Autor wspomina: W ciągu jednej nocy wszystko uległo zmianie. Byliśmy odtąd z powrotem Niemcami, a ja wreszcie pozbyłem się ambiwalentnych uczuć, które niemal zawsze towarzyszyły mi jako dziecku dwóch ojczyzn. Herbert, do wybuchu wojny aktywny belgijski skaut, wstąpił do HJ. We wrześniu 1941, mając już powołanie do pułku artylerii, wstąpił ochotniczo do Waffen SS, by chronić rodziców przed konsekwencjami donosów kwestionujących ich lojalność wobec nazizmu. Przeszedł szlak bojowy LAH od Sambeku, przez Taganrog, Charków do Prochorowki. W listopadzie 1942 okupował francuską „wolną strefę”, by rok później we Włoszech wspierać upadający reżim faszystowski i zwalczać partyzantkę na półwyspie Istria. Jesienią 1943 roku, wciąż w mundurze SS, rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Giessen. Pogarszająca się sytuacja wojenna Niemiec spowodowała, że po kilku semestrach trafił jako felczer w 36. DGren. SS „Dirlewanger”. Walczył nad Odrą, a w końcu kwietnia 1945 roku był świadkiem tragedii „wędrującego kotła” 9. Armii. Ujęty przez Sowietów, dzięki kwalifikacjom felczera uniknął wywózki do Rosji, zaś zachowany paszport belgijski ułatwił mu zwolnienie z niewoli. Zagrożony represjami w Belgii, zdecydował się zamieszkać w Niemczech. Rodzinne Walhorn odwiedził w 1974 roku po anulowaniu kary dożywotniego więzienia orzeczonej wobec niego przez belgjski sąd.

źródło opisu: http://tropy-historii.pl

źródło okładki: http://tropy-historii.pl

Meszuge | 2014-03-14
Przeczytana: 17 lutego 2010

W pierwszej chwili wydawało mi się, że książka jest źle przetłumaczona (zwłaszcza że faktycznie brakuje mi w niej tłumaczeń pewnych nazw i zwrotów, które chyba jednak przełożone być powinny), albo że jest źle napisana. Albo i jedno, i drugie. Okazało się jednak, że nie, wszystko jest w porządku, a nastąpiła tylko jedna drobna pomyłka: pani w bibliotece umieściła ją w dziale historycznym, podczas gdy jest to bez wątpienia jedna z najnowszych pozycji z dziedziny niemieckiej fantastyki. Tak więc kiedy wydawało mi się, że czytam książkę historyczno-wspomnieniową, w rzeczywistości czytałem s.f., i stąd początkowe nieporozumienia.

Herbert Huberet Joseph Maeger, autor książki, urodził się w 1922 roku w niewielkiej miejscowości na pograniczu belgijsko-niemieckim. Wielka polityka powodowała, że jego rodzinna wieś znajdowała się najpierw w Belgii, później w Niemczech, następnie znów w Belgii itd.

Nie wiadomo, czy Maeger miał do szkoły pod górkę, ale niewątpliwie miał do niej daleko – coś...

rad | 2013-03-02

Jak dla mnie, nic specjalnego. Spodziewałem się czegoś ciekawszego. Sporo niedopowiedzeń.

Cyberpunk_soul | 2013-02-23

Bardzo dobra książka opowiadająca o służbie autora w Waffen SS. Pokazuje tę organizację z całkowicie innej strony, pokazuje ludzką stronę tej mrocznej, zbrodniczej organizacji.

Pio | 2014-01-27
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane