historia
36maro

Obok Kamieni na szaniec drugi okupacyjny bestseller Aleksandra Kamińskiego. Jedyna książka skonfiskowana przez Komendę Główną AK, która uznała, że owe vademecum konspiracji zbytnio ujawnia metody tajnej pracy. Obecne wydanie jest pierwszą edycją oryginału z roku 1942, opatrzoną aparatem naukowym.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

kiniaa_zak | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Książka została wydana w 1942 roku w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy. Pozycja miała być popularnym podręcznikiem-instrukcją życia konspiracyjnego dla młodzieży harcerskiej i żołnierzy AK, rozkolportowanych jednak zostało tylko ok. 200 egzemplarzy, resztę zniszczono, gdyż uznano, że treści te mogą zdekonspirować Polaków wobec Niemców. Książkę tę zdobyłam zupełnie przypadkiem podczas wymiany organizowanej jeszcze przez moją licealną bibliotekę. I tak przeczekała na mojej półce ponad 2 lata, kiedy w końcu nadszedł ten dzień, gdy postanowiłam ją przeczytać... Lektura tej pozycji była dla mnie ciekawą przygodą do odkrycia zupełnie nowych wrażeń literackich. Bowiem miejscami czułam się jak prawdziwa harcerka żyjąca w czasach wojny i okupacji, poczucie to potęgowały częste, bardzo miłe zwroty Aleksandra Kamińskiego do czytelnika. I tak niepostrzeżenie czytając np. o cechach, którymi powinien się odznaczać kandydat na łącznika, czy kuriera, z pewnością stwierdzałam:- O nie, ta funkcja na...

masterhood | 2017-05-21

Ciekawa książka adresowana do harcerzy, powstańców, młodzieży żyjących w okupowanej Polsce. Kilka sztuczek - jak np. tłucz szyby, lub jak uszkodzić samochód, kilka moralizatorskich rad. Książka do której wrócę. Czyta się sprawnie i szybko. Można poczuć klimat "tego lata".

wawer | 2015-10-10

Świetne źródło, z którego możemy się dowiedzieć jak myśleli ludzie tamtych czasów. Wszystko to da się wyczytać ze sposobu, w jaki autor rozmawia z czytelnikiem (młodym człowiekiem żyjącym w latach czterdziestych). Niejednokrotnie pewne akapity skwitujemy szyderczym uśmiechem, ale czytając ten podręcznik, to jakby naprawdę cofnąć się te kilkadziesiąt lat wstecz.

Agtama | 2014-09-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Treści zawarte w książce, aktualne i inspirujące są również dziś. Nie tylko sztuka konspirowania, ale również odpowiedź na pytanie: "jak żyć?".

Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 stycznia 2017