Wielka gra

historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
2000-01-01
2000-01-01
II wojna światowa ruch oporu Armia Krajowa Szare Szeregi. Kedyw

Ten swoisty wehikuł czasu - podręcznik sabotażu - przenosi czytelnika do okupowanej Polski.
Instruktaż dla młodocianych konspiratorów okresu okupacji niemieckiej ma niezwykłą wartość poznawczą dla współczesnego czytelnika i jest cennym źródłem informacji o metodach działania w konspiracji, o tym jak żyć i przetrwać. Wiele z nich pozostaje ciągle aktualnych jako forma oporu i walki (są też ustępy zdezaktualizowane ze względu na różnice w wychowaniu z połowy XX wieku i XXI).

Książka zawiera konkretne wskazówki dotyczące sabotażu, m.in. jak skutecznie rozbijać szybę, polewać ubrania żrącymi płynami, rozlepiać naklejki, czy rysować na murach, rozrzucać ulotki w bloku, by nie zostać schwytanym, jak szyfrować listy, i jak się zachowywać gdy się zostanie złapanym przez Gestapo.

Pozycja zawiera dużą wartość moralną, nie pomijając kwestii samokształcenia oraz wychowania fizycznego.
Wspomina o programie wychowawczym tajnego harcerstwa z czasów wojny, Szarych Szeregów „Dziś – jutro – pojutrze”.
„Dziś” oznaczało bieżącą służbę w konspiracji, „jutro” – zaangażowanie w walkę powstańczą przeciw okupantowi, a „pojutrze” – włączenie się w odbudowę wolnego kraju po wojnie.

"Wielka gra" była jedyną publikacją skonfiskowaną w czasie wojny przez Komendę Główną AK, z uwagi na to, że dekonspiruje metody tajnej pracy, i nie mogła wpaść w ręce okupujących Polskę nazistów.
W 1981 r. ukazało się wydanie drugoobiegowe, też wykorzystywane jako instrukcja konspiracyjnych metod pracy. Ta książka jest pełną edycją oryginału z 1942 r. Zawiera ilustracje i niezbędne objaśnienia.

Do przeczytania jako ciekawostka :-)

Jest to podręcznik małego sabotażu. Pokazuje jak żyć w okupowanej Polsce. Pokazuje jak konspirować jak szyfrować listy, jak się zachowywać gdy się zostanie złapanym przez Gestapo. Nie brakuje w tej książce mowy o samokształceniu czy wychowaniu fizycznym. Książka zawiera dużą wartość moralną.

Ta publikacja o charakterze instruktażu dla młodocianych konspiratorów okresu okupacji niemieckiej ma niezwykłą wartość poznawczą dla współczesnego czytelnika i jest cennym źródłem informacji o metodach działania w konspiracji, jak żyć i przetrwać. Wiele z nich pozostaje ciągle aktualnych jako forma oporu i walki.
Uważnemu czytelnikowi lektura tej publikacji powinna przybliżyć klimat i specyfikę życia i służby konspiracyjnej pod okupacją niemiecką.

Przy okazji wypada wspomnieć, że Autor, z wykształcenia historyk, z zawodu pedagog, był jednym z pomysłodawców powołania do życia „Biuletynu Informacyjnego” Komendy Głównej Armii Krajowej, który pełnił funkcję organu informacyjnego Polskiego Państwa Podziemnego od przełomu 1939/40 aż do 19 stycznia 1945, gdy rozformowano Armię Krajową.

Uważnemu czytelnikowi lektura tej publikacji powinna...

Ciekawa książka adresowana do harcerzy, powstańców, młodzieży żyjących w okupowanej Polsce. Kilka sztuczek - jak np. tłucz szyby, lub jak uszkodzić samochód, kilka moralizatorskich rad. Książka do której wrócę. Czyta się sprawnie i szybko. Można poczuć klimat "tego lata".

Świetne źródło, z którego możemy się dowiedzieć jak myśleli ludzie tamtych czasów. Wszystko to da się wyczytać ze sposobu, w jaki autor rozmawia z czytelnikiem (młodym człowiekiem żyjącym w latach czterdziestych). Niejednokrotnie pewne akapity skwitujemy szyderczym uśmiechem, ale czytając ten podręcznik, to jakby naprawdę cofnąć się te kilkadziesiąt lat wstecz.

Książka została wydana w 1942 roku w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy. Pozycja miała być popularnym podręcznikiem-instrukcją życia konspiracyjnego dla młodzieży harcerskiej i żołnierzy AK, rozkolportowanych jednak zostało tylko ok. 200 egzemplarzy, resztę zniszczono, gdyż uznano, że treści te mogą zdekonspirować Polaków wobec Niemców. Książkę tę zdobyłam zupełnie przypadkiem podczas wymiany organizowanej jeszcze przez moją licealną bibliotekę. I tak przeczekała na mojej półce ponad 2 lata, kiedy w końcu nadszedł ten dzień, gdy postanowiłam ją przeczytać... Lektura tej pozycji była dla mnie ciekawą przygodą do odkrycia zupełnie nowych wrażeń literackich. Bowiem miejscami czułam się jak prawdziwa harcerka żyjąca w czasach wojny i okupacji, poczucie to potęgowały częste, bardzo miłe zwroty Aleksandra Kamińskiego do czytelnika. I tak niepostrzeżenie czytając np. o cechach, którymi powinien się odznaczać kandydat na łącznika, czy kuriera, z pewnością stwierdzałam:- O nie, ta funkcja na pewno nie będzie do mnie pasowała... Równie paradoksalnym obrazem jest czytanie w dzisiejszych czasach, rozpartym w wygodnym fotelu, z herbatą u boku- wskazówek dotyczących tego, jak najlepiej rozbijać szyby, polewać ubrania żrącymi płynami, rozlepiać naklejki, czy rysować na murach. Przyznaję, miejscami książka mi się dłużyła, gdy np. autor podawał szczegółowy skład różnych organizacji niemieckich. Jednak, konkludując, była to dla mnie niesamowicie dziwna (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i dotąd niespotykana przygoda czytelnicza.

Treści zawarte w książce, aktualne i inspirujące są również dziś. Nie tylko sztuka konspirowania, ale również odpowiedź na pytanie: "jak żyć?".

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa
  • Kindel

Dodaj cytat z książki Wielka gra