Benedyktyńskie Smaki i Smaczki

7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kuchnia, gotowanie, Benedyktyni
albumy
36maro

Słynne opactwo w Tyńcu od kuchni - dosłownie i w przenośni. Album, poradnik, książka kucharska i zadziwiająca opowieść o życiu codziennym benedyktynów w jednym! Wspaniałe zdjęcia Zenona Żyburtowicza doskonale wprowadzają w panującą w Tyńcu atmosferę, a anegdotom z życia mnichów towarzyszą przepisy na owiane tajemni­cą i uzdrawiające potrawy i trunki, których próbował nawet Jan Paweł II. Wśród nich m.in. rogale soborowe, karp przeora w śmietanie, powidła medytacyjne i sernik świętej Kingi.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

Witold Lisek | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, Kulinaria
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Ha ha ha.Podaje benedyktyńskie przepisy z XI czy XII wieku z dynią czy truskawką.Skąd niby mieli je wziążć w tamtych czasach.Dynie z Ameryki,a truskawka powstała w 1712- ze skrzyźowania 2 poziomek wirginijskiej i chilijskiej.To tak samo jak pokazują jakis film ze starożytnego Rzymu i w kuchniach wiszą całe warkocze papryk czy kolby kukurydzy-proszę się dobrze wpatrzeć jak często to się zdarza.(Najbardziej śmieszą mnie sceny topless w filmach o starożytnytności gdzie przy pokazywanych nagich plecach często widać ślady po stanikach)

Bałucki | 2015-09-19
| 2013-02-19