Rop från långt avstånd
Ag2S

Druga po "Tańcu z aniołem" część nowej skandynawskiej serii kryminalnej Åke Edwardsona. Kryminalna powieść o samotności i zagrożeniu oraz o przeszłości, która kładzie się cieniem na tym, co dopiero ma się wydarzyć. Dobiega końca gorące lato. Urlop komisarza Erika Wintera zostaje przerwany nagle, o czwartej rano. Nad jeziorem w pobliżu Göteborga znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie,...

Dobiega końca gorące lato. Urlop komisarza Erika Wintera zostaje przerwany nagle, o czwartej rano. Nad jeziorem w pobliżu Göteborga znaleziono zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie, jak się nazywała, najprawdopodobniej nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Jedyną rzeczą, której Winter jest pewien, jest to, że kobieta miała dziecko. Stopniowo komisarz dochodzi do wniosku, że aby znaleźć odpowiedź na mnożące się pytania, musi cofnąć się daleko w przeszłość.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

gwiazdka | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Lubię Czarną Serię, ale poziom książek- tak jak zresztą w każdej innej- jest dość zróżnicowany, od świetnych przez średnie do słabiutkich. „Wołanie z oddali" zalicza się właśnie do tych ostatnich. Początek zapowiada się dość ciekawie. Mamy więc morderstwo kobiety, niezidentyfikowane ciało i całe pole do popisu dla policji, a także dla autora. I tutaj, moim zdaniem, nastąpiła klapa. Śledztwo po pierwsze prowadzone jest ślamazarnie, jak zresztą cała akcja książki, rozwlekła, przegadana, z niesympatycznymi i byle jakimi bohaterami. W dodatku autor, chcąc urozmaicić akcję, włączył do niej wydarzenia z przeszłości, które zaciemniły całe dochodzenie policji, wymieszały postaci i wydarzenia, a tak naprawdę mało co wyjaśniły. Cała intryga zresztą wyjaśniona została bardzo mętnie.

Bardzo niekorzystnie na moją ocenę książki wpłynęły także dialogi. Po pierwsze całkiem niepotrzebne wulgaryzmy wzbudzały niechęć do bohaterów, a niczemu pozytywnemu nie służyły. Po drugie wspomniane dialogi...

Meowth | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Komentując wcześniej inną powieść tego autora, napisałam, że uważam go za mistrza tworzenia klimatu - i moja opinia jeszcze umocniła się po lekturze "Wołania z oddali". Po raz kolejny Edwardson zafundował mi wycieczkę w świat bardzo przejmujących emocji, poczucia przygnębienia i bezradności w obliczu zła.

"Taka historia zapada w pamięć i męczy" - mówi w książce o śledztwie sprzed lat emerytowany policjant. Podobna jest sprawa, którą obecnie prowadzi główny bohater cyklu, komisarz Erik Winter. Obie zbrodnie, ta stara i ta współczesna, łączą się ze sobą i nad obiema rozciąga się, jak określa to Winter, dojmująca samotność. "Jak to możliwe, że matka z dzieckiem może zniknąć i nikt nie odczuje straty?". Atmosfera niemego bólu i smutku jest gęsta i niezwykle sugestywna, a lęk policjantów o poszukiwane dziecko wręcz namacalny i udziela się czytelnikowi. Nawet okładka tego wydania zwiększa ten smętny nastrój - widok niemego, niezdolnego do lotu, a jeszcze unieruchomionego drucikami...

Mam mieszane uczucia, co do tej powieści. Może zacznę od wad. Przewidywalność, opisy powtarzających się czynności, momentami bywa bardzo nużąco. Jeśli chodzi o zalety, podobało mi się postać komisarza Wintera, pomysł. I w zasadzie nic poza tym. Bardzo się rozczarowałam, bo oczekiwałam chociaż na dobry. Całość nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, byłam całkowicie obojętna na wydarzenia, absolutnie nie mogłam się wciągnąć. Nie polecam.

Marcin | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Ake Edwatdson zdecydowanie rozkrecil się w drugim tomie. książka wciaga i zaskakuje swoim zakończeniem. postac Wintera tez jest bardziej rozbudowana. generalnie polecam.

kasandra_85 | 2013-12-14
Przeczytana: 2013 rok

BetiFiore | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Drugi tom serii pochłonięty, tak samo szybko jak pierwszy. Ksiązki mają tu wiele niepochlebnych opinii: że nudne, że niezrozumiałe, że za długie. A mnie się właśnie takie coś podoba - nie ma pościgów, nie ma wartkiej akcji. Co prawda też zaczęly mnie nużyć powtarzane opisy zapinania guzików u koszuli czy też wyliczanie zdejmowanych ubrań przed wzięciem prysznica ( rozpinanie spodni, potem ściąganie slipek)i wielokrotne podkreślanie gustów muzycznych komisarza (albo Coltrane albo The Clash) ale i tak jestem za! I już zaczynam trzecią część!

Kruczoczarnyblond | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Dałam drugą szansę temu autorowi. I mam wrażenie, że mogłam lepiej spożytkować ten czas. W gruncie rzeczy, pomysły są świetne, ale ciężko się czyta.
Może człowiek by inaczej do takich książek podchodził, gdyby nie peany na okładkach, obiecujące niesamowitą i zaskakującą lekturę???
A tak dostajemy, normalny, nie wyróżniający się kryminał z ciekawą zagadką. Nie odczuwałoby się rozczarowania i książka miałaby lepsze opinie. Bo jest dobra, ale nie niesamowita!
Ciężko mi polubić głównego bohatera. Niektóre opisy rozważań filozoficznych są tak okropnie nudne i przewidywalne, że nie potrafią zaciekawić.
Jak już nic ciekawszego w bibliotece na półce nie ma, to można spróbować, może ktoś nie będzie tak surowy jak ja.

Dominika Rygiel | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Po "Wołanie z oddali" sięgnęłam tylko i wyłącznie dlatego, iż zachęciła mnie do tego pierwsza część serii kryminałów z komisarzem Erikiem WInterem ("Taniec z aniołem"). Była ona wyraźnie inna od całej, dostępnej na naszym rynku gamy kryminałów skandynawskich. Była pełna niedomówień a jej styl był typowo męski, momentami szorstki i bezkompromisowy.

Po lekturze "Wołania z oddali" targają mną sprzeczne emocje. Charakter pierwszego tomu serii nie został przez Edwardsona zachowany, co mnie bardzo rozczarowało. Znacząco odbiega formą i stylem od tego co Edwardson zaprezentował w części pierwszej. Powieść jest przewidywalnym kreacyjnie kryminałem (czego nie można było zarzucić "Tańcowi z aniołem"), trochę podobnym do kryminałów Lackberg, trochę do Mankella. Jej klimat został trochę ocieplony (głównie za sprawą wątków z prywatnego życia Wintera).

Powyższy zarzut nie ujmuje jednak niczego książce. Jest ona wciągającym, nieprzewidywalnym fabularnie, dosyć klimatycznym kryminałem od...

złodziejka | 2012-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Według Dagens'a Nyheter'a, Edwardson, autor "Wołania z oddali", "zabiera nas w ekscytującą podróż do jądra ciemności, po mistrzowsku dozując napięcie" (opinia na okładce książki). Jak dla mnie, żadnej ekscytacji w całej powieści nie ma. Dialogi są strasznie płytkie i wymuszone, czułam się, jakbym czytała rozmowę prowadzoną na siłę, żeby tylko za wszelką cenę wypełnić luki komunikacyjne. Narrator jest równie kiepski. Prawdopodobnie można by wyrzucić z książki połowę opisów zapinania i rozpinania koszuli, włączania płyt z muzyką (nazwy zespołów do tej pory pamiętam, bo były co kilkanaście kartek powtarzane), wpełzania pod kołdrę, budzenia się przed sygnałem budzika (dwa razy w ciągu dziesięciu kartek) i innych tym podobnych zapychaczy miejsca. W trakcie lektury kilkukrotnie gubiłam wątek, autor nie potrafi zainteresować czytelnika historią.
Nie sądzę, żeby ta powieść była zapowiadanym niezwykle udanym połączeniem kryminału i thrillera psychologicznego. Wspominany wątek psychologiczny...

SpinamSię | 2015-02-17

"Wołanie z oddali" jest gorsze od pierwszej części. Nudne i w większości momentów przewidywalne.