Nos Edwarda Trencoma

Edward Trencom’s Nose
978-83-7392-343-0
węch absolutny, sery
Ag2S

Rok 1969. Edward Trencom, właściciel słynnego londyńskiego sklepu z serami, wiedzie ustabilizowany, spokojny żywot. Przez zabytkowy sklep raz po raz przeciąga jakaś wycieczka, a każdy ze zwiedzających podziwia nie tylko wspaniałą architekturę obiektu, lecz także nos właściciela – okazały i o niezwykłym kształcie. Edward Trencom bowiem, podobnie jak wielu jego znakomitych przodków, obdarzony jest węchem absolutnym: potrafi rozróżnić gatunek sera, miejsce, gdzie go wyprodukowano, a nawet wskazać krowę, która dała mleko. Jednak pewnego dnia w sklepie zjawia się tajemniczy Grek, który utrzymuje, że panu Trencomowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Edward początkowo odnosi się sceptycznie do tych rewelacji, ale szybko stwierdza, że istotnie jest śledzony. Zaczyna badać rodzinne dokumenty, które potwierdzają wieści o ciążącej jakoby nad Trencomami klątwie. Coraz mocniej czuje, że musi się wypełnić także jego przeznaczenie. Ale co nim jest – tego by nie przewidział nawet w najbardziej fantastycznych snach.
„Nos Edwarda Trencoma” jest pierwszą powieścią w dorobku Gilesa Miltona (ur. 1966), znanego wcześniej z reportaży historycznych. Dysponując wielką erudycją, poczuciem humoru i znakomitym warsztatem, autor napisał bardzo atrakcyjną, zabawną książkę, w której sensacyjna intryga idealnie współgra z zadumą nad meandrami historii.

źródło opisu: Opis wydawcy

Superchrupka | 2011-05-09
Przeczytana: 03 maja 2011

"Autor buduje fabułę w sposób oryginalny, bo przeplata w jej ramach elementy gatunku obyczajowego i komedii, ze stylistyką kryminalną i historyczną. Rozpoczyna od na pozór zwyczajnych opowieści wziętych z codzienności Edwarda. Snuje historię jego małżeństwa, opisuje troskę w prowadzeniu sklepu, zagłębia się w dzieje rodziny Trencomów – a wszystko to przedstawia w sposób lekki, absorbujący i zabawny. Język Miltona jest stylizowany, ale nieuciążliwy. Cieszy elegancją, nienagannym szykiem i staromodnym żartem.

Sielanka zostaje przerwana wraz z wiadomością o grożącym bohaterowi niebezpieczeństwie."

Całość recenzji pod linkiem:

Zapraszam! :)

Ella | 2014-01-15

Po trzech nieudanych podejściach odpuściłam sobie przeczytanie tej książki - nuda.

Beata Duval | 2012-06-13
Przeczytana: lipiec 2011

Ksiazka slaba. Od tego trzeba zaczac. Dalam sie skusic po przeczytaniu zapowiedzi w jednej z kobiecych czasopism, a szkoda. Pomysl na historie ciekawy, lecz kompletnie nie wykorzystany, a zakonczenie napisane jakby na sile i do tego absurdalne. Nie chce zdradzic jakie, bo moze jednak ktos chce 'to' przeczytac. Jednak zdecydowanie nie polecam.

Johel | 2016-04-06
Na półkach: Lit. piękna, Przeczytane