Wynalazek Hugona Cabreta

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
978-83-10-11437-2

Hugo - sierota, zegarmistrz i złodziej - mieszka w korytarzach ukrytych w murach ruchliwego paryskiego dworca, gdzie jego przetrwanie zależy od zachowania tajemnicy i anonimowości. Kiedy jednak jego losy - niczym tryby zegarów, których dogląda - zazębiają się nagle z życiem ekscentrycznej dziewczynki uwielbiającej książki oraz zgorzkniałego starca prowadzącego na dworcu sklepik z zabawkami, jego podziemna egzystencja i największy sekret zostają zagrożone. Tajemniczy rysunek, cenny notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość od nieżyjącego ojca Hugona - oto elementy tworzące szkielet tej skomplikowanej, wzruszającej i fascynującej powieści.

Na stronach pokrytych oryginalnymi rysunkami, łącząc elementy książki obrazkowej, opowieści graficznej i filmu, Brian Selznick przekracza ramy formy powieściowej, stwarzając zupełnie nową jakość narracyjną. Przedstawiamy oszałamiające, kinematograficzne genialne dziecko śmiałego i pomysłowego gawędziarza, artysty i autora książek.

O tym, co go zainspirowało do napisania powieści, Selznick opowiada: "Kilka lat temu przeczytałem książkę Gaby Wood pod tytułem Edisonas Eve: A Magical History of the Quest for Mechanical Live. Jest w niej mowa o rzeczywistej kolekcji skomplikowanych, mechanicznych, nakręcanych figur (zwanych automatami), którą ofiarowano pewnemu paryskiemu muzeum. zbiór leżał zaniedbany na wilgotnym strychu, aż w końcu trzeba było go wyrzucić. Wyobraziłem sobie chłopca znajdującego owe połamane, zardzewiałe maszyny i w tej chwili narodził się Hugo i jego historia".

Aria | 2012-03-08
Przeczytana: 11 marca 2012

Gdzieś tam w mojej świadomości obijał się tytuł tej książki. Bo film, bo media, bo coś… Daleko, cicho, nienatrętnie. A potem zobaczyłam książkę i szczerze powiedziawszy nie obchodziło mnie, o czym jest. Po prostu TAK wydaną książkę, MUSIAŁAM przeczytać.
Twarda oprawa i niecałe 550 stron – czarnych stron pełnych rysunków, ołówkowych szkiców. I zamek od klucza na okładce, pełen złotych trybików, dwa skrzyżowane pióra, a za nimi dachy nocnego Paryża i Wieża Eiffla. I zapach książki… O, jak ona pachnie! Jak pachną jest strony! Farbą drukarską, bo przecież każda jest czarniusieńka, obficie nią pokryta. Ja nie czytałam, ja wąchałam!
I teraz powiedzcie mi, że nie ocenia się książki po okładce… ;)

Ale wypadałoby napisać słów parę o treści, bo jak to się w Rosji powiada: „Spotyka się ubranie, odprowadza rozum”. No właśnie!
Hugo to mały dwunastolatek, syn zegarmistrza, który zamiast zabawek zawsze kieszenie miał pełne małych trybików. Dzięki temu nie ma rzeczy, której nie umiałby naprawić....

Aga | 2013-11-01
Przeczytana: 19 października 2012

Naprawdę niezwykła książka. Kiedy otworzyłam ją po raz pierwszy byłam zszokowana ilością ilustracji, przyzwyczaiłam się, że jeśli w jakiejś książce są rysunki to zwykle je omijałam albo przynajmniej nie zwracałam na nie zbyt dużej uwagi, żeby nie niszczyć obrazów wytworzonych przez moją wyobraźnię. Więc początkowo tak też chciałam zrobić w tym wypadku, ale okazało się to niemożliwe. Bo gdy tylko dobrnęłam (nie zwróciwszy uwagi na obrazki) do tekstu byłam całkowicie zdezorientowana i czułam się jakbym zaczęła czytać książkę w połowie. Więc wróciłam do początku i zaczęłam uważnie przewracać kartki zwracając dużą uwagę na obrazki. I spodobało mi się to! W sumie czułam się troszkę jakbym była w takim małym czarno-białym kinie :) Jest to cudowna pozycja, opowiadająca o tym, że nawet mali mogą sobie świetnie radzić bez opieki dorosłych. Wystarczy mieć jakiś cel, a wtedy życie nabierze sensu. Będziemy skłonni do poświęceń i możliwe, że odnajdziemy prawdziwą przyjaźń.

Gosia | 2015-06-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Ciekawy eksperyment polegający na przedstawieniu historii za pomocą tekstu oraz ogromnych, dwustronnych obrazków. Tak bardzo żałuję, że nie miałam okazji przeczytać jej jako dziecko, gdyż wtedy na pewno bym się zakochała. A obecnie jestem zauroczona rysunkami Selznicka i klimatem historii. Jednak niestety książka nie miała tego "czegoś". Chyba za wysoko postawiłam poprzeczkę i plot jej najzwyczajniej nie dorównał.
Moim zdaniem warto przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie na temat tej pozycji. Lektura nie zajmuje wiele czasu, a na pewno czytelnik w każdym wieku ulegnie fascynacji magicznym światem wykreowanym przez Selznick'a! :)

BethLuisNion | 2012-02-12
Przeczytana: 15 września 2011

Hugo Cabrett jest chłopcem mieszkającym na paryskim dworcu. Chłopcem niezwykłym, bo obdarzonym niezwykłym talentem. Potrafi naprawić naprawić niemal każde mechaniczne urządzenie, jest bardzo bystry, ale życie nie rozpieszcza go w żaden sposób więc daleko mu do doskonałości. Precyzja i zwinność mogą być przecież mocnymi stronami nie tylko zegarmistrza ale i złodziejaszka. Akcja książki rozpoczyna się parę miesięcy po tragedii, o której dowiadujemy się nieco później - ojciec Hugona, zegarmistrz pracujący w pobliskim muzeum, ginie w pożarze. Po tym wszystkim, wątpliwej jakości opieką, otacza chłopca jego wuj, mieszkający na paryskim dworcu i zajmujący się doglądaniem i serwisem kilkunastu dworcowych zegarów. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy wuj-pijak znika bez śladu, a Hugo, przerażony perspektywą sierocińca, codziennie dokonuje obchodu i ewentualnych napraw wszystkich zegarów na dworcu, aby nikt się nie zorientował, ze pozostał on bez opieki dorosłego. Na dworcu...

Domex | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Na temat tej książki nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Jest po prostu przewspaniała. Od pierwszej strony wciąga czytelnika tak, że nie da się jej odłożyć. Historia, którą przedstawia może wydawać się zupełnie różna od naszego realnego życia, ale mimo wszystko nie jest trudno utożsamić się z osobą Hugona. Nie jest trudno widzieć to co on i odczuwać to co on. W historii głównego bohatera każdy odnajdzie nutkę siebie.

Nie tylko historia jest tutaj wspaniała. Cała książka nie jest tylko słowami, które czytamy nie zwracając uwagi na to jak powinno to wyglądać, autor oddał nam do dyspozycji przepięknie wydaną powieść bogatą w ilustracje i obrazy, które pomagają nam śledzić historię 12-letniego chłopca bez straty nawet najmniejszego szczegółu.
Na początku może się wydawać, że jest to książka o zwykłym chłopcu mieszkającym na dworcu, prawda jest jednak taka, że jest to historia o marzeniach i odnalezieniu sensu życia. Jest to opowieść o tym co każdy z nas ma w środku, aczkolwiek bardzo...

Joanna-Ma | 2014-02-17

Już zapomniałam jak to przyjemnie jest czytać książkę z wieloma ilustracjami.

Rozka13N | 2015-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Bardzo ciekawa i wartościowa książka. Był to prezent dla mojej koleżanki ale nie umiałam się powstrzymać i zaczęłam czytać, czytać i czytać... Nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam ją w bardzo szybkim czasie. Nim się obejrzałam przeczytałam słowo KONIEC

Saszen | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Ta książka jest po prostu... magiczna graficznie. Te wszystkie rysunki i zdjęcia są świetne. A historia Hugona też robi wrażenie.

Ina | 2012-07-26

Ciekawe i mające w sobie coś magicznego. Dodatkowego uroku dodawały zawarte w środku książki ilustracje.

Herugrim | 2012-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2012

Po opuszczeniu sali kinowej powiedziałam sobie w myślach, że po prostu muszę to przeczytać. Film "Hugo i jego wynalazek" kompletnie mnie w sobie rozkochał, tak więc od razu rozpoczęłam poszukiwania książki. Minęło sporo czasu zanim wpadła w moje ręce, ale nareszcie ją mam.

Jedno spojrzenie na okładkę. Ciepłe kolory, wdzięczna czerwień i dumne złoto przeplatają się wraz z głębokim błękitem. Złoty zamek od kluczyka, za nim nachodzące na siebie trybiki, przekładnie oraz koła zębate. W tle noc nad Paryżem, wielki świetlisty księżyc, dachy budynków. U dołu dwa skrzyżowane pióra. I wstęga, na której wypisany jest tytuł książki. Powiedzcie, czy ta okładka naprawdę nie jest przecudowna? Po mistrzowsku chwyta oko. Każda strona otoczona jest grubą czarną obwódką, dzięki czemu przypomina kinowy ekran. Książka wypełniona jest też po brzegi wspaniałymi rysunkami, które niemal ożywają przed oczami czytelnika. To właśnie one, słowa oraz ilustracje, opowiedzą nam tę historię, w której każdy z nas...

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.