Kino Venus

Cykl: Komisarz Maciejewski (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
podkomisarz Maciejewski,
Casthaluth

Inne wydania

Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację od pewnego prywatnego detektywa: oto Lilli Byoros, córka bardzo zamożnego człowieka, która zaginęła pod Warszawą, jest ponoć przetrzymywana gdzieś w Lublinie. Maciejewski odmawia jednak zajęcia się tą ściśle konfidencjonalną sprawą. Kiedy...

Kiedy w Czechówce zostają znalezione niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety, Maciejewski rozpoczyna dochodzenie, w którym wspierają go koledzy z wydziału śledczego: lowelas Zielny, zasadniczy Fałniewicz i dawny zastępca Kraft. Czy okrutne morderstwo i domniemane porwanie panny Lilli łączą się ze sobą?
Kino Venus to kryminał z czasów kryzysu, który dotyka zarówno portfeli, jak i moralności. Wymyślna erotyka sąsiaduje w powieści z twardym realizmem, a wątki spina frapująca intryga. Pozornie wyjaśniona zagadka okazuje się mieć zaskakujący ciąg dalszy...

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

gwiazdka | 2015-12-01
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2015

„Kino Wenus" to bardzo dobry kryminał i zawiera wszystko to, co tego typu książka powinna mieć. Intryga bardzo ciekawa, interesująco podana. Czyta się bez wysiłku, wszystko dobrze uzasadnione i ma sens, zakończenie też nie rozczarowuje. W moim odczuciu powieść dopracowana, chwilami zaskakująca, pozostaje mieć nadzieję, że kolejne części będą równie dobre. Polecam wszystkim miłośnikom kryminału.

allison | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 01 października 2014

Było to moje drugie spotkanie z komisarzem Maciejewskim i równie (a może nawet bardziej) udane jak pierwsze.

Tym razem obok morderstwa mamy tematy jak najbardziej współczesne - handel żywym towarem, przemoc seksualna, rozpowszechnianie pornografii... A wśród bywalców podejrzanych lokali nie brakuje osób publicznych.
Jak widać, na przestrzeni lat w półświatku niewiele się zmieniło, jedynie metody stały się bardziej brutalne.

Komisarz Maciejewski wraz ze swymi współpracownikami prowadzi kolejne śledztwo i nadal ma bardzo pogmatwane życie osobiste. Jedno i drugie poznaje się z zainteresowaniem.

W książce ujmująca jest atmosfera międzywojennego Lublina, w którym ścierają się różne frakcje polityczne, o wpływy walczą też konkurencyjne gazety. Obok świata blichtru mamy tu ciemne uliczki i ich mieszkańców - alfonsów, prostytutki, złodziei, donosicieli, a także ludzi, którzy chcieliby żyć uczciwie, lecz nie mają żadnych perspektyw.
Bardzo sugestywnie opisane są różne knajpy i...

wiejskifilozof | 2015-06-22

No i znowu wyruszam w podróż szlakiem Lubelskich kamienic i zaułków.Tropem śledztwa komisarza Wrońskiego.
Tym razem śledzimy seksbiznes.Który o dziwo tkwił i wtedy.
Porwania dziewczyn do burdeli.Kręcenie nielegalnych wtedy filmów porno.
Ta świetna fabuła sprawiła,że z wielką przyjemnością zanurzyłem się w tym świecie.
Poczułem atmosferę tamtych czasów.Lubin,z Żydami.Lublin z jego alfonsami i paniami, gotowymi na wszystko.
Jeżeli dobrze zapłacimy.
To wyjątkowo dobrze napisany kryminał.
Polecam,tym co kochają retro zagadki kryminalne.

książek: 1981
Renax | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Niedawno pisałam o niepotrzebnym balaście na półce (za przeproszeniem 'Trafny wybór'). No więc przeczytałam wreszcie pierwszy z dwóch kryminałów Wrońskiego, prezenty gwiazdkowe. To jest dopiero trafny wybór, po prostu świetna książka.
Kryminał retro, jak to sam autor określił, zachwycił mnie. Akcja wciągająca, intryga trzymająca w napięciu, postacie napisane barwnie, Lublin - aż chce się wsiąść w busa i przemierzyć uliczki, a do tego problemy aktualne. Sam komisarz Maciejewski podbił moje serce, swoją niedoskonałością i zaangażowaniem w sprawy. Problem z szefem też znajomy.
Inną zaletą kryminału jest język. Barwny, zawierający zwroty w jidysz. Czytałam z ciekawością. Zauważyłam też ciekawą cechę języka autora: opisując postać stosuje porównania dostosowane do cech tej postaci.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Pan Wroński pisze o wiele lepiej niż Rowling i Larsen.
Że też wcześniej nie trafiłam na tego autora.

deskath | 2013-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Po dobrej pierwszej powieści M. Wrońskiego "Morderstwie pod cenzurą" przyszła kolej na zapoznanie się z kolejnym śledztwem komisarza Maciejewskiego. Powiem szczerze, że tym razem jest bardzo dobrze. Czyta się wyśmienicie, bohaterowie są dobrze nakreśleni, a autor często raczy czytelnika ironicznym humorem komisarza. Podobało mi się nakreślenie relacji polsko-żydowskich w międzywojennym Lublinie, dzięki temu powieść nie jest tylko kryminałem, ale również wspomnieniem tego co było kiedyś. Jedyny zarzut to zagadka. Niestety za szybko wiedziałem już to o czym Maciejewski dowiaduje się pod koniec książki. Ale nie przeszkodziło mi to w dobrej zabawie do ostatniej strony.

Mako | 2015-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Rewelacyjny drugi tom cyklu o komisarzu Maciejewskim. Życie Zygi komplikuje się, kiedy nastaje nowy komendant. Zostaje zesłany na podrzędny komisariat i wciśnięty w uwierający go [głównie mentalnie] mundur. Jego życie byłoby całkiem beznadziejne, gdyby nie zwłoki młodej kobiety wyłowione z rzeki i ślad gangu przemycającego porwane kobiety. I uwolnienie pięknej Lilli Byoros, która odmienia jego życie.
Błyskotliwie skonstruowana intryga, a dbałość o oddanie szczegółów przedwojennego Lublina i charakteru epoki powala na kolana. Bardzo dobry kryminał retro, z ciekawym bohaterem, za którym już przepadam. Wewnętrznie pokomplikowany, ale nie na tyle, żeby przytłaczało to czytelnika. W sam raz, by poczuć się zaintrygowanym i polubić go za ludzki charakter. Całość zaserwowana z inteligentnym humorem.

Stokrotka | 2015-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

To, co podoba mi się przede wszystkim w kryminałach Wrońskiego, to dbałość o szczegóły i znakomicie nakreślone sylwetki poszczególnych postaci, nawet tych epizodycznych. Dzięki temu powstają takie indywidua jak: kierowca Florczak, wścibska Kapranowa (niby gosposia Maciejewskiego), przodownik Anińska czy „strzelec” Nowak.
Moim zdaniem, „Kino Venus” jest jeszcze lepsze od „Morderstwa pod cenzurą”. Przede mną „A na imię jej będzie Aniela”. Już się cieszę na kolejne spotkanie z komisarzem Maciejewskim.

Świetna książka. Pierwsza część przygód Maciejewskiego „Morderstwo pod cenzurą” była dobra, ale nie błyszczała, natomiast niniejsza druga część jak najbardziej błyszczy. Trochę sceptycznie do niej podchodziłem, ponieważ nie porywają mnie zanadto kryminały retro, ale podczas czytania co raz łapałem się na tym, że to co czytam jest świetne. Marcin Wroński porwał mnie swoją opowieścią i sposobem w jaki ją napisał. Wymuszał na mnie niewymuszone pozytywne reakcje. Dodatkowe brawa za poczucie humoru.

deana | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Nie spodziewałam się, że sięgam po tak dobry polski kryminał retro. Z każdą stroną coraz bardziej wnikałam w Lublin okresu międzywojnia. W to miasto ponure, mroczne i niebezpieczne. Bardzo drobiazgowo nakreślone tło społeczne. A postać komisarza Maciejewskiego godnie nawiązuje do najlepszych literackich detektywów z Philipem Marlowem i Kurtem Wallanderem na czele. Polecam

almos | 2015-09-07
Przeczytana: 03 września 2015

Kolejny audiobook w serii o Zydze Maciejewskim czytany znakomicie przez Tomasza Sobczaka trzyma poziom. Tutaj mamy Lublin w roku 1931: czas głębokiego kryzysu ekonomicznego, który sprzyja przestępczości. Sporo dzieje się też w życiu prywatnym Zygi. Niemniej książka to tak naprawdę nie kryminał, ale powieść sensacyjna lub reportaż historyczny, wiernie oddający realia ówczesnych czasów.

Zawsze przyjemnie wrócić do starego znajomego – Zygi Maciejewskiego i do audiobooka czytanego przez niezawodnego Tomasza Sobczaka. To drugi tom z cyklu z naszym komisarzem, brutalem, pijakiem i abnegatem, ale gliną z krwi i kości. Lubię tego faceta, ale tylko na kartach książki, nie jestem pewien czybym go polubił gdybym go spotkał w życiu...

W tym tomie Zyga ma kłopoty zawodowe bo wrogi mu komendant powiatowy zsyła go z wydziału śledczego na komendanta posterunku w złej dzielnicy, gdzie Zyga czuje się jak wilk w psiej budzie, a wilka ciągnie do lasu... Jeszcze mamy intrygi wewnątrz policji, jeden...

Rewers
    Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Marta Mi...
    Opowieści biblijne
    Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak, Marcin...
    Czas Herkulesów
    Marcin Wroński
Marcin Wroński laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

Marcin Wroński zgarnął wszystko w czasie sobotniej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru. "Pogrom w przyszły wtorek" okazał się najlepszą powieścią kryminalną zdaniem Jury i czytelników.