Cyfrowa dorosłość: Jak pokolenie sieci zmienia nasz świat

Tłumaczenie: Piotr Cypryański
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Grown Up Digital: How the Net Generation is Changing Your World
naekana

Żyjemy w niezwykłych czasach - po raz pierwszy w historii ludzkości pokolenie, które dopiero wkracza w dorosłość, może nas nauczyć, jak przygotować świat na przyszłe wyzwania. Wierzę, że jeśli będziemy ich uważnie słuchać i włączać w nasze działania, kultura interakcji i współpracy, którą reprezentują, stanie się motorem napędowym rozwoju gospodarczego i społecznego, przygotuje naszą kurczącą się planetę na wejście w bezpieczną, sprawiedliwą i dostatnią przyszłość. Nauczymy się, jak sprawniej unikać niebezpieczeństw i lepiej radzić sobie z zagrożeniami, pojawiającymi się wraz z nadejściem nowego medium komunikacyjnego.

źródło opisu: fragment wprowadzenia

źródło okładki: www.wysylkowa.pl

silverraven | 2011-08-28
Na półkach: Kultura, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Pokolenie sieci (Net generation, E-generacja, generacja @, czy też „pokolenie klapek i IPodów”) to ludzie urodzeni w latach 1977-1997, dorastający w epoce nowych technologii, „zanurzeni w bitach”. Zakładam, że większość użytkowników tego portalu, podobnie jak ja należy do omawianego w książce pt. „Cyfrowa dorosłość” pokolenia.
Nasi poprzednicy mają nam bardzo wiele do zarzucenia. Czytając artykuły, książki i opracowania napisane przez pedagogów, psychologów, socjologów oraz innych uczonych wywodzących się z pokolenia naszych rodziców „można by pomyśleć, że pokolenie sieci to banda mało inteligentnych, mających obsesję na punkcie sławy, uzależnionych od internetu i nadmiernej konsumpcji ekshibicjonistów – których pociąga przemoc – online i w prawdziwym świecie”.
Zgadzacie się z tym? Don Tapscott, autor książki się nie zgadza i wraz z wieloma innymi ludźmi, zużywając na to niemałą fortunę, podjął się gruntownego zbadania pokolenia sieci. Badania te doprowadziły go do następującego...

okularnica | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

„Internet jest siłą, która ogłupia, czy taką, która przynosi oświecenie?”

W założeniu sięgnęłam po tę książkę, by ją przewertować i ewentualnie wybrać fragmenty przydatne do napisania pracy. A skończyło się na tym, że połknęłam ją w całości. Smakowało!

Troszku zalatuje amerykańskim optymizmem, ale bardzo podoba mi się takie spojrzenie na młodych ludzi. W Polsce chyba tego brakuje.

Błażej Krajczewski | 2016-03-29
Na półkach: Socjologia, Przeczytane