rozwiń zwiń

Zbrodnia w błękicie

Okładka książki Zbrodnia w błękicie
Katarzyna Kwiatkowska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Jan Morawski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Jan Morawski (tom 1)
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2011-01-18
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-18
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375065497
Tagi:
zbrodnia kryminał

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
508 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1182
405

Na półkach: , , ,

XIX wieczna Polska, a dokładnie Wielkie Księstwo Poznańskie jest miejscem akcji debiutanckiego kryminału retro pani Katarzyny Kwiatkowskiej. Trzydziestoletni Jan Morawski kochający i spragniony wyzwań oraz przygód mężczyzna, wraz ze swoim lokajem Mateuszem zawitali w dworku przyjaciela Tadeusza Tarnowskiego. Wracali z podróży po Persji, a ponieważ nie widzieli się z Janem od 5 lat postanowili złożyć mu wizytę. Tadeusz rad był z tak zacnych odwiedzin. Opanowany, odpowiedzialny, wkładający całe swoje serce w rozwój i udoskonalenie majątku, utrzymaniu go w polskich rękach z chęcią chciał pokazać przyjacielowi swoje osiągnięcia. W dodatku ożenił się niedawno z Julią, piękną, delikatną kobietą, której Jan nie miał wcześniej sposobności poznać. Jan był zaskoczony, że nie jest jedynym gościem w dworku. Mimo iż trwała sroga zima, a do Tarnowic było ciężko dotrzeć po zasypanych śniegiem drogach, zebrało się tutaj zacne towarzystwo. Hrabina Kareńska, pan Wacław Bonikowski, poseł, narzeczony Zosi Rusieckiej i brat Pauliny Bonikowskiej, obie wymienione panny i brat Zosi, Karol narzeczony Pauliny. Jednym słowem wszyscy ze sobą w jakiś sposób powiązani. Zdawałoby się, że atmosfera w takim towarzystwie powinna być sielankowa i pełna miłości, a tymczasem między gośćmi panowały konflikty i niedomówienia.
„Gniazdo os” tak można nazwać to miejsce do którego przybył Morawski. Wszyscy źle mówili na temat drugiej osoby, dogryzający sobie nawzajem, wypominający swoje wady i złe uczynki.

Paulina wdzięczyła się do wszystkich mężczyzn, adorowała ich, czym denerwowała Karola. O bracie Wacławie wypowiadała się pogardliwie, mówiąc, że jest „nadętym głupcem”. Nie cierpiała biedy, prymitywnych ludzi. Obca była jej chęć niesienia pomocy innym. Wacław szacowny brat Pauliny, a narzeczony Zosi był w rzeczy samej gburem, obżartuchem, wychwalającym swoje osiągnięcia działania, które doprowadziły do skazania na karę śmierci rzekomo winnych ludzi. Poniżał na każdym kroku swoją narzeczoną i narzucał zasady, których miała się kurczowo trzymać. Obłudny, pyszny, pedant, robiący wszystko na pokaz.
Karol, młokos zainteresowany głównie końmi i wszystkim co wokół nich się działo. Śmiały, pogodny, ale egoistyczny w swych działaniach. W końcu i Zosia, główna postać powieści. Delikatna, powabna, romantyczna jeszcze dziecięca w swym zachowaniu. Lubiąca poezję i szkicowanie. Oddana i pomocna w stosunku do innych ludzi.

I nagle „pałac stał się domem żałoby” a miejscem zbrodni „błękitny pokój”, gdzie dosłownie wszystko poczynając od tapet, a kończąc na ozdobach było w anielskim, nieziemskim kolorze...

Ze względu na trudne warunki pogodowe, pruscy urzędnicy administracji państwowej nie mogli dotrzeć na miejsce zbrodni. Sprawą rozwiązania zagadki zajął się Jan, detektyw amator, który był przyzwyczajony do tego, że gdzie się pojawiał, tam dochodziło często do tajemniczego morderstwa. W dodatku Mateusz, jego lokaj był szczęśliwy, gdy mógł czynnie brać udział w poszukiwaniu mordercy. A morderca był na miejscu!!

„Zbrodnia w błękicie” jest pierwszym kryminałem retro jaki miałam okazję przeczytać. Powiem szczerze jestem zauroczona, zachwycona tą debiutancką powieścią autorki. Zawiera ona wiele zalet.
Przede wszystkim sama intryga została szalenie dopracowana i gdy tylko byłam pewna, że wytypowałam potencjalnego mordercę, sprawy brały taki obrót, że z powrotem byłam w punkcie wyjścia. Postacie, które powyżej w skrócie scharakteryzowałam zostały przedstawione w taki sposób, że czułam iż znam je osobiście, a nie tylko z kart książki. Niektóre z nich bardzo polubiłam, a niektóre jak na przykład Paulina i Wacław ogromnie mnie denerwowały. Autorka włożyła ogromny wkład pracy w uzyskanie tak wielu informacji odnośnie życia w XIX wiecznej Polsce.
W fantastyczny sposób opisała wystrój dworku, z wielkimi kredensami zapełnionymi porcelaną, obrazami zdobiącymi ściany korytarzy i pokoi, szezlągami, kryształowymi lampami i ścianami pomalowanymi w kolorze „waniliowego nadzienia babeczek”. Czytając te opisy miałam wrażenie jakbym była naocznym świadkiem tego piękna. Dodatkowo opis potraw wnoszonych codziennie na stół powala na kolana. Comber z truflami i sosem maderowym, nadziewane pieczarki i indyk nadziewany kasztanami. Same nazwy są niebywale atrakcyjne, a co dopiero zapachy, które musiały się rozchodzić po jadalni. Czułam je, oblizywałam się tak bardzo pobudzały mój apetyt. Nie dziwię się, że Wacław z taka lubością oddawał się posiłkom mając przed nosem takie wspaniałości.

Tym razem rozpisałam się troszkę, ale ta książka skradła moje serce i na długo pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że kolejne książki autorki są równie ciekawe, wspaniałe, wartościowe.

XIX wieczna Polska, a dokładnie Wielkie Księstwo Poznańskie jest miejscem akcji debiutanckiego kryminału retro pani Katarzyny Kwiatkowskiej. Trzydziestoletni Jan Morawski kochający i spragniony wyzwań oraz przygód mężczyzna, wraz ze swoim lokajem Mateuszem zawitali w dworku przyjaciela Tadeusza Tarnowskiego. Wracali z podróży po Persji, a ponieważ nie widzieli się z Janem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    616
  • Chcę przeczytać
    558
  • Posiadam
    104
  • Ulubione
    23
  • Kryminały
    12
  • Kryminał
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Ebook
    10
  • Literatura polska
    9
  • Audiobook
    8

Cytaty

Więcej
Katarzyna Kwiatkowska Zbrodnia w błękicie Zobacz więcej
Katarzyna Kwiatkowska Zbrodnia w błękicie Zobacz więcej
Katarzyna Kwiatkowska Zbrodnia w błękicie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także