Platonizm w chrześcijaństwie

Platonismus im Christentum
83-88524-68-2
filozofia i etyka
n0e

Ksiązka Platonizm w chrześcijaństwie Wernera Beierwaltesa, światowej rangi badacza myśli pożnoantycznej i wczesnośredniowiecznej, jest jego najnowszą pracą podsumowującą wcześniejsze badania. Zawiera ona główne tezy autora dotyczące rozumienia takich myślicieli jak Plotyn, Mariusz Wiktoryn, Pseudo-Dionizy, Bonawentura, Mistrz Eckhart, Mikołaj z Kuzy i Ficino.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/3136

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/3136

Andrzej | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Trudna książka na bardzo ciekawy i ważny temat. Chyba niezbyt dobrze przetłumaczona (niektóre zdania naprawdę nie są zdaniami języka polskiego). Mimo wszystko pozostaje dobra. Bardzo cenny jest wątek "uboczny" tego zbioru: relacją między filozofią a teologią, rozumem a wiarą, historia zmagań ludzi czytających Plotyna, Proklosa i Platona z jednej, a Pismo Święte i Ojców Kościoła z drugiej strony. Cytując Tertuliana: "Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima?" - Beierwaltes odpowiada: "Niemało, skoro i w Atenach i w Jerozolimie człowiek szuka mądrości, poznania najgłębszych przyczyn świata, poznania samego siebie i sensu życia". w końcu w pierwszyh wiekach chrześcijaństwa Chrystusa przedstawiano jako filozofa, czyli mędrca, uczącego dobrego życia.

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
Foe Nus | 2013-08-15