Od Astrid do Lindgren. Powieść biograficzna

Tłumaczenie: Bogumiła Ratajczak
Seria: Lilith
Wydawnictwo: Czarne
Från Astrid till Lindgren

Ciepła, zabawna opowieść o burzliwym okresie życia największej bajarki i przyjaciółki dzieci, Astrid Lindgren. Osiemnastoletnia Astrid opuszcza bezpieczną przystań, pełen miłości rodzinny dom w Vimmerby, i wyjeżdża do Sztokholmu. Musi szybko dorosnąć, by zmierzyć się z prawdziwym życiem. Pomogą jej w tym wola walki, pogoda ducha i przebogata wyobraźnia. A także wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa, które już niedługo staną się inspiracją dla opowieści o Bullerbyn.
Bezpretensjonalna, chwilami sentymentalna, podszyta ciepłym humorem uroczo staroświecka opowieść. Idealna, rozgrzewająca lektura na listopadowe wieczory.

`Cóż to była za kobieta! Wszyscy, którzy w Astrid Lindgren widzą tylko autorkę książek dla dzieci, muszą wiedzieć, że jednym opowiadaniem w prasie obaliła szwedzki rząd (w satyrycznej 'Pomperipossie z Manismanii' z 1976 r. obśmiała skandalicznie wysokie podatki, doprowadzając do fali krytyki, której rząd nie wytrzymał), a poza tym doprowadziła m.in. do uchwalenia ustawy zakazującej bicia dzieci. Nawet gdy jej imieniem nazwano już asteroid, a opinia publiczna zaczęła ją traktować jak narodowy pomnik, pozostała niesforną dziewczynką - w wieku 80 lat huśtała się na gałęziach drzew`.
Małgorzata I. Niemczyńska, Gazeta Wyborcza

Przekład ze szwedzkiego: Bogumiła Ratajczak

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Evik | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 listopada 2013

Ta książka jest powiedzeniem tego, że warto poznać życiorys pisarza, zanim sięgnie się po jego książki.
A więc:
- wiem, dlaczego w Bullerbyn rosło Sowie Drzewo
- wiem, dlaczego jednym z głównych bohaterów tej książki jest Lasse.
- wiem, dlaczego Emil mieszkał w Smalandii.
- wiem, dlaczego Britt-Marie starała się o pracę stenotypistki. Kate też była stenotypistką.
- wiem, skąd się wzięło przezwisko Pippi Langstrumpf
- wiem skąd się wzięły niektóre imiona bohaterów opowiadań Astrid Lindgren

Bardzo przyjemna lektura. Ech, przeboje miała Astrid z paniami wynajmującymi jej stancję. Życia gładkiego też nie miała. Ale miała wspaniała wyobraźnię i lubiła robić swemu pracodawcy psikusy. Można się pośmiać i czasem współczuć Astrid.

Zapiskispodpoduszki | 2013-09-11
Przeczytana: 19 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mała książeczka o wielkiej pisarce autorstwa trzech (!) osób, w tym jednej anonimowej. Niestety przedstawia ona jedynie niewielki wycinek z życia Astrid Lindgren.

Astrid poznajemy w trudnym dla niej okresie, młoda niezamężna kobieta spodziewa się dziecka. W małej miejscowości, jaką było Vimmerby, był to prawdziwy skandal. W tajemnicy przed ojcem, Astrid planuje wraz z matką swój wyjazd do Sztokholmu. Utrzymanie stanu Astrid w tajemnicy niestety nie udaje się i młoda dziewczyna opuszcza rodzinny dom w przykrej atmosferze. Panna Ericsson (nazwisko panieńskie Astrid) udaje się z pomocą Evy Anden, pani adwokat broniącej praw kobiet, do Kopenhagi, gdzie zamieszka u znalezionej przez nią rodziny aż do rozwiązania i gdzie na świat wyda swoje pierwsze dziecko - syna Larsa. Co ważne, szpital, gdzie Astrid rodzi, jest jedynym w całej Skandynawii, gdzie porody były odbierane bez informowania o tym władz. Dlaczego to takie ważne? Gdyby tylko szpital poinformował władze o narodzinach...

Solveig | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

W wieku 16 lat przyszła pisarka zaczęła zdobywać swoje pierwsze szlify redaktorskie w Gazecie Vimmerby, gdzie pisała także krótkie notki i reportaże o codziennych wydarzeniach. Z językiem szwedzkim radziła sobie w szkole bez problemu, a końcowy egzamin gimnazjalny zdała z oceną celującą. Jednak jej wejście w dorosłość okazało się trudniejsze, niż mogła przypuszczać. W wieku 18 lat zaszła w nieplanowaną ciążę, jej ojciec nie mógł tego zaakceptować, a zbuntowana Astrid wyjechała do Sztokholmu, gdzie zapisała się na kurs maszynopisania i stenografii. W 1926 roku, w Kopenhadze (w tamtejszym szpitalu, jako jedynym w Skandynawii, nie trzeba było podawać imienia ojca dziecka), potajemnie urodziła synka, któremu nadała imię Lars. Przez 3 lata przebywał on u rodziny zastępczej, a Astrid odwiedzała go tak często, jak tylko pozwalała jej na to praca. Na początku miała bardzo duże problemy finansowe, często niedojadała, aby starczyło jej na bilety do Danii. Na szczęście wkrótce została...

książek: 2093
bythewoods | 2011-09-15
Przeczytana: 14 września 2011

Parę słów ostrzeżenia, by zmniejszyć rozczarowanie osób, które podobnie jak ja uwielbiają książki pani Lindgren i niemal z okrzykiem zachwytu na ustach rzuciłyby się na jej biografię - tej nie polecam, jeśli oczekujecie czegoś więcej niż opis krótkiego zaledwie fragmentu jej życia napisanego na dodatek dziwnie nienaturalnym, przeładowanym znakami interpunkcyjnymi językiem godnym przeciętnego dwunastolatka (oczywiście bez obrazy dla wielkiej rzeszy czytelników w tym wieku lub młodszych zarejestrowanych na LC, gdyż jestem przekonana, że najprawdopodobniej większość z nich napisałby tę książkę lepiej).

Sosnowaigielka | 2016-01-24

Napisana w zabawny sposób historia o Astrid Lindgren (która właściwie jeszcze nie jest Lindgren)z czasów, gdy nie miała w planach pisania książek, tylko pracę i moc problemów, które nie raz zmuszały ją do snucia ciekawych opowieści w celu ułatwienia sobie życia.

syla78 | 2014-07-23

Zaskoczyła mnie ta książka pozytywnie. Bardziej przypomina powieść jak biografię. Napisana ciekawie - wciąga niesamowicie. Mam nadzieję, że autorzy dokończą dzieło i opiszą w ten sposób całe życie tej cudownej kobiety.

Tinkerbelle | 2013-12-10
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Dziwna (ale przyjemna) książeczka.
Spodziewałam się pełnej biografii. Ma przyjemny sposób prowadzenia "fabuły", ale pozostawia naprawdę duży niedosyt wiedzy na temat życia Astrid.

Marchwianka | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016