Okładka książki Igraszki z diabłem

Igraszki z diabłem

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Teatr dla Wszystkich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Zdzisław Hierowski
wydawnictwo
Odrodzenie
typ
papier
buschka
8.05 (39 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszony żołnierz, Marcin Kabat. Wędruje borem, lasem, aż do Czarciego Młyna, gdzie mieszkają diabły czyhające na ludzkie dusze. Wojak zatrzymuje się koło chaty Sarki-Farki, rozbójnika napadającego na podróżnych. Dzielny weteran i opryszek przypadają sobie do serca i postanawiają ramię w ramię zmierzyć się z piekielnymi mocami. Akurat nadarza się okazja. Dwie dziewice, królewna Disperanda i jej fertyczna służąca Kasia, wyruszają na poszukiwanie mężów. Pobożny pustelnik Scholastyk, skrycie ulegający pokusom, które wciąż go nękają, nie umie pomóc dziewczętom coraz bardziej spragnionym małżeńskich uciech. Zwłaszcza że do akcji wkracza oddział czartów pod wodzą "groźnego" Belzebuba. Uroczy Lucjusz, diablo sprytny, podsuwa dziewicom do podpisu cyrografy, gwarantujące im dostarczenie oblubieńców w zamian na dusze. Piekielne dokumenty trafiają do rąk Marcina, który wykorzysta cały swój chłopski spryt i odwagę, by ratować nieszczęsne istoty, podstępnie wodzone na pokuszenie.

źródło opisu: http://merlin.pl/Igraszki-z-diablem-Jana-Drdy-w-re...(?)

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/search/2296439-drda-igraszki-z-diablem.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
buschka | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moja przygoda z tą książką zaczęła się bardzo dawno temu, ale nie od książki, tylko od przedstawienia telewizyjnego. Miałam kilka lub kilkanaście lat, kiedy w pewien poniedziałkowy wieczór w Teatrze Telewizji emitowano „Igraszki z diabłem” w reżyserii Tadeusza Lisa, ze wspaniałymi aktorami: m.in. Marianem Kociniakiem (Marcin), Krzysztofem Kowalewskim (Sarka), Markiem Kondratem (Lucjusz), Magdaleną Zawadzką (Kasia), Janem Kociniakiem (Teofil). Przedstawienie wspaniałe. Pamiętam, że płakałam ze śmiechu. Nie myślałam, że kiedyś, jakoś tak bardziej świadomie, będę zajmować się pisarzem, który napisał tę komedię.

A miało to miejsce już na studiach. Odszukałam tę książkę wśród wielu innych zakurzonych. I choć jakby zapomniana przez wszystkich, to jednak w swej treści nie miała niczego zakurzonego. Żywo narysowane postaci, żywy, ironiczny język, typowy czeski żart. Komedię czyta się świetnie, zresztą jak wszystkie książki Jana Drdy. Nic a nic nie przeszkadzało mi to, że najpierw widziałam sp...

Maxim212 | 2013-08-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Najpierw była, naturalnie, doskonała inscenizacja w Teatrze TV, a dużo później zachwyt nad wersją drukowaną. Nie będę streszczał tego dzieła, to trzeba przeczytać i, a jakże, obejrzeć (o ile ktoś ma znajomego, który nagrał tę sztukę).
Drugi majstersztyk tego samego autora to "Zapomniany diabeł" w doborowej obsadzie. Zaczyan się od małej awantury w piekielnej kancelarii, gdzie piekli się piekielny prokurator, któremu nie udało się ściągnąć do piekła duszy nieco leniwego proboszcza z Długich Kabatów. Rzeczony ksiądz konfesjonał przerobił na kurnik, a zamiast wojować z grzechem, na ryby chodził...

syla50 | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Igraszki z diabłem to niewielka książeczka licząca ok 100 stron, moja wersja oprócz pisanej treści, zawiera płytę DVD, można tanio kupić na allegro ok 25 zł. Książka jest jak najbardziej w porządku, warta przeczytania, ale przede wszystkim, spektakl jest zniewalający, w gwiazdorskiej obsadzie. Jako dziecko, nie przepadałam za teatrem, poza tym jednym spektaklem o diabłach, który został w mej pamięci na zawsze.

Joanna | 2011-09-25
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

To prosta historia o tym, co złe, co dobre, o roli miłości, o współczuciu, przyjaźni. To przede wszystkim znakomita rozrywka dla całej rodziny, dla dzieci i dla dorosłych. Teraz o sztuce jest głośno, bo podobno ma promowac satanizm, przynajmniej według autora jednego z tekstów w Gazecie Wyborczej. Niektórym wydaje się, że tak błahe przedstawienie diabła ma wpływ na liczby opętań w Polsce i na świecie. Na taki argument można tylko parsknąć śmiechem.

U mnie w domu po dziś dzień używamy tekstów z “Igraszek” cytując np. księżniczkę Disperandę (“Za mąż to bym się może i przeszła, ale z kandydatami na męża kłopot”, “Kandydat musi mieć i oczy błyszczące, i ciało muskularne”) czy diabła Lucjusza (“Z wujaszka to taki pustelnik, że w piątek to nawet co tłustszy korzonek odrzuca”) czy diabły, co w karty grają i na pytanie, jak długo już tak po ziemi hulają, odpowiadają, że “od końca tej wojny, co się trzydzieści roków ciągła”.
Sztuka jest fantastyczna jako lektura i jako spektakl. Gorąco polecam...

Klaudyna82 | 2014-06-21

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku