Panny z Wilka ; Ikar ; Staroświecki sklep ; Wiewiórka

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

Degamisz | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Wspaniały zbiór opowiadań. Wszystkie cztery jakie wchodzą w jego skład mają niesamowity klimat – pełen melancholii, zadumy nad przeszłością, nostalgii i refleksji. Do tego opisane zostały naprawdę pięknym językiem.

„Panny z Wilka” – klasyk zekranizowany przez samego Andrzeja Wajdę, to konfrontacja z przeszłością, a wręcz próba powrotu do szczęśliwych lat, pełna rozważań nad sensem życia, nad tym co było, co być może, co jest ważne. Ale jest to niestety dosyć gorzka konfrontacja, bezlitośnie i jednoznacznie wykluczająca możliwość drugiej szansy.

„Staroświecki sklep” – kolejna sentymentalna wycieczka w przeszłość do przedwojennej Warszawy, do sklepu ze słodyczami, w którym zakupy dla małego Iwaszkiewicza były wręcz jak nabożeństwo. A sklep to nie był byle jaki, wszak był to sklep „gdzie pan Prus kupował na łuty cukierki, a pan Sienkiewicz takie wielkie pudła”. A i Szymanowski go nie omijał.

„Ikar” i „Wiewiórka” to natomiast krótkie, ale intensywne opowiadania o krótkim wydarzeniu...

faworka | 2011-06-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Lubię
Przeczytana: czerwiec 2011

Wprost uwielbiam opisy Iwaszkiewicza. Mają moc przenoszenia. Zdawałoby się, że czujemy atmosferę, zapachy polskich uliczek z początków XX wieku.

Serenite | 2012-02-23

Ach jak ja kocham Iwaszkiewicza. Powieśc "Panny z Wilka' od początku wprowadza w pewnego rodzaju zadumę. Czy ludzie, których pamiętamy jako wyidealizowanu obraz piękna, milości po wielu latach są w stanie przywołac dawne wspomnienia? Smutna rzeczywistość i złudne marzenia, rozczarowanie - wszystko to w krótkim opowiadaniu. Moim zdaniem troszkę gorsze od opowiadania "Sny" ( które jest moim faworytem i wyciskaczem łez) ale....z sentymetu do autora polecam

JuliaGrela | 2014-11-08

Bardzo głębokie, wzruszające opowieści z życia wzięte. Najbardziej podobała mi się opowieść "Ikar"

Alegres | 2016-12-21
Piodr123 | 2016-11-21