Wieczna wolność

Forever free
83-7298-179-5
powieść amerykańska
Cornell

Ta książka jest rzeczywistą kontynuacją laureatki wielu nagród, powieści "Wieczna wojna". William Mandella, weteran "wiecznej wojny", od dawna osiadł na planecie wydzielonej dla takich jak on. Ożenił się, ma dwoje dzieci i zarabia na życie w tym pokrytym śniegiem świecie, łowiąc pod lodem i nauczając fizyki. Jednakże Mandella, jego rodzina i jego styl życia stały się przeżytkiem. W wyniku ewolucji mieszkańcy Ziemi wytworzyli jedną zbiorową świadomość nazywaną Człowiekiem i przejęli kontrolę nad nową ojczyzną Mandelli. Jej mieszkańcy uważani są za niebezpiecznych ze względu na swą niezależność, jednakże zapewnia się im bezpieczeństwo, chroniąc zróżnicowaną pulę genów. Taka egzystencja nie odpowiada Mandelli i jego kolegom-żołnierzom. Podejmując ryzykowną grę, porywają kosmolot i ruszają w próżnię, by dać początek nowej ludzkiej rasie. Wtedy sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2002

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Bodzepor | 2013-12-18
Przeczytana: 2011 rok

Pierwsza połowa książki całkiem niezła, a potem raptem zmienia się w jakieś miałkie dziwactwo, nie wiem, co Haldeman nawywijał pisząc tę powieść, ale sprawia ona wrażenie, jakby jej druga połowa została napisana po pijaku.

ira | 2014-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Pomimo dość zaskakującego zakończenia (koncepcja spotkania z istotą wyższą w białej szatce nieco mnie ubawiła, najwyraźniej Haldeman ma słabość do nieco infantylnych rozwiązań), powieść jest bardzo dobra.
Podobała mi się koncepcja Człowieka (nie, żebym popierała ten kierunek rozwoju...) i to, jak autor prowadził akcję - nie sposób się było nudzić.
A i zakończenie, mimo wszystko, ma swoje plusy...

Keinoom | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

No Wieczna Wojna to to nie była. Fakt że ciekawa ale zbyt melancholijna. Nie tego się spodziewałem po autorze Wiecznej Wojny. Zakończenie ... mocno średnie. Na siłę.

Zyla | 2011-09-28
Przeczytana: 20 września 2011

4/5 książki na wysokim poziomie, jednak końcówka .... hmmm... powala, to chyba najlepsze określenie. Albo autor nie miał już pomysłu na zakończenie albo coś brał:) Może to s-f ale większej bajki dawno nie czytałem:)

Sławomir | 2014-04-06
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Bardzo przyjemnie się czytało. Nawiązania do Wiecznej Wojny dość luźne. Wymowa też nieco inna. Fajne zakończenie.

książek: 1980
Jahty | 2012-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Super, super i jeszcze raz super!
Naprawdę dobrze pomyślana książka, no i te zakończenie po prostu miodzio !

LordKaftan | 2011-03-05
Przeczytana: marzec 2011

Nędzna kontynuacja "Wiecznej Wojny". Przeczytać można, ale szału nie ma.

Delusio | 2016-09-26
Na półkach: Książki 2016, Przeczytane