Prawo pani Parkinson i inne studia z zakresu wiedzy domowej

Tłumaczenie: Juliusz Kydryński
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Mrs Parkinson's Law
kamk

Czemuż nie mamy swobodnie wyrażać tego, co myślimy i czujemy? Czemu nie mamy być uczciwi i nie mamy mówić tego, co nam przychodzi na myśl? Po prostu dlatego, że nie jesteśmy na tyle szlachetni. Gdyby wszystkie nasze myśli były wielkoduszne, inteligentne i czyste, nie byłoby żadnych przeszkód, żeby je wyrażać. Na pewno istnieją ludzie o świętym charakterze i dziecięcej niewinności, których...

Po prostu dlatego, że nie jesteśmy na tyle szlachetni. Gdyby wszystkie nasze myśli były wielkoduszne, inteligentne i czyste, nie byłoby żadnych przeszkód, żeby je wyrażać. Na pewno istnieją ludzie o świętym charakterze i dziecięcej niewinności, których myśli zawsze nadają się do tego, żeby się nimi dzielić. Ale niewielu z nas odpowiada temu opisowi. Nasze swobodne uwagi, gdybyśmy je wypowiadali, byłyby samolubne, niesympatyczne, lekceważące, nieprzyzwoite lub szorstkie. Dlatego nauczyliśmy się tłumić nasze pierwsze reakcje i zastępować je innymi, o których wiemy, że będą do przyjęcia. Zamiast mówić to, co myślimy, mówimy to, co, mamy nadzieję, przysłuży się naszemu celowi. Dostosowujemy nasz styl do starszych lub młodszych od nas rozmówców, których musimy pouczać lub którym musimy być posłuszni*.

---
* Cyril Northcote Parkinson, "Prawo pani Parkinson i inne studia z zakresu wiedzy domowej", tłum. Juliusz Kydryński, il. Robert Osborn, wyd. Książka i Wiedza, 1970, s. 40-41.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1970

źródło okładki: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/

zefciu | 2012-01-27
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Ciekawe, często przekorne spojrzenie na życie rodzinne jednego z najgenialniejszych obserwatorów.

Michał | 2015-04-23
Przeczytana: 02 marca 2014