Rozróżnieni w wierze. Szkice z dziejów Rzeczypospolitej schyłku XVI i połowy XVII wieku

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-11064-8
historia
kamk

Polska w XVI-XVII to nie tylko Rzeczpospolita Obojga (albo Trzech - jak chcieliby niektórzy) Narodów, ale także ojczyzna wyznawców wielu - gdzie indziej nieraz ostro ze sobą skonfliktowanych - religii. I tak szlachcic katolik spotyka na sejmikach panów braci ariańskiego wyznania, wspólnie piją w oberży "u Żyda", rajcowie miejscy to równie często katolicy i protestanci, magnateria litewska - kalwini, chłopi na Rusi to prawosławni a i wyznawców proroka nie brakowało na polskich ziemiach. "Szkice z dziejów..." przynoszą bardzo ciekawy obraz współistnienia tych wszystkich żywiołów w ramach jednego organizmu państwowego.
Spis treści:
1.Rzecząpospolitą kierować trzeba jak okrętem