W sieci

Wydawnictwo: Czytelnik
Under the Net
miłość, tajemnica, życie
Cornell

"W sieci" to powieść o Jacku Donaghue'u, młodym adepcie literatury, który tęskni do prawdziwej miłości, opowieść w nastroju żartobliwa, ale pełna sentymentu, tajemnicza i poruszająca sprawy głęboko ludzkie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1975

PiórkoAngeliki | 2014-03-01
Przeczytana: 27 lutego 2014

"Wydarzenia mijają nas jak tłumy uliczne."

Nie znałam tej autorki.Nawet nie wiedziałam, że ktoś taki istniał,dopóki nie obejrzałam biograficznego filmu:" Iris". Spodobało mi się spojrzenie na jej życie oczyma i percepcją jej męża.Chociaż wszędzie rekomendowano powieść "Dzwon", ja postanowiłam zacząć od pierwszej ,wydanej w 1953 roku.

" W sieci" jest debiutem, aczkolwiek nie pierwszą napisaną książką, poprzednie,odrzucone przez wydawnictwa, zostały zniszczone przez pisarkę.
Do pewnego momentu książkę czytałam z zaciekawieniem,żeby dowiedzieć się co będzie dalej,dokąd nas prowadzi autorka,jaka będzie puenta i co oznacza tytuł.

Murdoch opowiada historię Jacka(spolszczone imię Jacek,brzmi jakoś dziwnie w tej angielskiej powieści),którego poznajemy na kolejnym zakręcie życiowym.Ma 33 lata i właśnie został wraz z przyjacielem Finnem, wyrzucony z godziny na godzinę z mieszkania,które zajmował.Zajmował,bo jak się okazuje,nie płacił za wynajem.Jego przyjaciółka Magda wyrzuca ich,bo...

Na półkach: Przeczytane, Brytyjska

W wielką londyńską odyseję zmienia się dla Jacka poszukiwanie nowego lokum po tym jak przyjaciółka wyrzuca go z mieszkania. Sytuacja może się wydawać nie do pozazdroszczenia: w wieku trzydziestu trzech lat bezrobotny, bez dachu nad głową, za to ze zwichniętą karierą, poczuciem niespełnienia i twórczą niemocą biedny Jacek coraz bardziej pogrąża się w marazmie. Nie widać też żeby podejmował wysiłki w kierunku wyjścia z impasu, a próby stanięcia na własnych nogach nie znajdują się bynajmniej na liście jackowych priorytetów. Własne mieszaknie? a po co? lepiej przytulić się do kogoś i pomieszkiwać gdzieś kątem, najlepiej nie płacąc czynszu. Etat? To zobowiązanie, a Jacek takich zobowiązań unika jak ognia.
Jakby tego było mało ma na koncie kilka niechlubnych epizodów, w tym kradzież własności intelektualnej, o tym że po świńsku zachował się w stosunku do przyjaciela nie wspominając.
Można by Jacka ocenić surowo, wytknąć mu liczne wady postawy, można powiedzieć że to pasożyt, oszust,...

czytankianki | 2011-11-24
Przeczytana: listopad 2011

Dla mnie to przede wszystkim powieść o dochodzeniu do ładu z samym sobą i stawaniu się pisarzem. Przy okazji poznajemy echa wydarzeń lat 50-tych - polityka, filozofia, a może nawet i sztuka albo raczej show biznes;). Murdoch udaje się również wejść w dyskusję z Sartre'em i Wittgensteinem.

Powieść jest przemyślana, i to w szczegółach - nawet drobiazgi coś znaczą, stanowią ważny rekwizyt. Nie jest sztampowa, nie ma tu banalnych rozwiązań - jest tu szczęśliwe zakończenie (jak dla mnie), ale podszyte nutą goryczy. Za duży plus uważam również humor - niektóre sceny są wg mnie arcyzabawne. Dla mnie to są literackie delicje.

Kinga | 2016-10-29
Przeczytana: 20 października 2016