Kwantowy złodziej

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Jean le Flambeur (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
The Quantum Thief
9788374802017
science fiction
Kasia

Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać. Oszust, łgarz, niezrównany złodziej, o którego wyczynach krążą legendy. Jego pochodzenie owiewa mgła tajemnicy, za to o jego niesławnych dokonaniach – takich jak wykradnięcie ziemskich antyków z Marsa czy włamanie do rozległego zeusmózgu i kradzież jego myśli – słyszeli wszyscy. Popełnił tylko jeden, jedyny błąd; nie udał mu się...

Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać.
Popełnił tylko jeden, jedyny błąd; nie udał mu się jeden skok. I teraz, jeśli chce odzyskać wolność, będzie musiał spróbować ponownie…
Powieść Rajaniemiego to oszałamiająca hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – oto debiut wyjątkowy pod każdym względem.

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Pinokio1983 | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Nie za często mam ochotę na sci-fi, ale ostatnio jakoś mnie naszło. Wybór padł na pierwszą półę od lewej, na trzecim regale od prawej w dużym pokoju. Właśnie tam stał i kurzył się "Kwantowy złodziej".

No i co mogę napisać? Wciąga od pierwszej strony. Wyświechtany to frazes, ale tak jest. Już po pierwszym rozdziale lubimy głównego bohatera, a po trzecim zakochani jesteśmy w wykreowanym przez autora świecie. A ten jest spójny, barwny i przepełniony hordą naprawdę świeżych pomysłów.

A najważniejsze jest to, że książka nie nudzi i zostawia po sobie miły niedosyt zachęcający do przeczytania kolejnej części. W sumie to warto po to sięgnąć. Ja tam polecam.

byłem_fprefectem | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Jest to debiutancka książka Hannu Rajaniemi, który jest doktorem nauk fizycznych. Ma to bezpośredni wpływ na książkę i nie da się tego ukryć.

W kakofonii nowych nazw dla gadżetów, takich jak: kwantopunkt, gogole (choć to może być powiązane z "Martwymi duszami" Mikołaja Gogola), wojmózg, intelmateria, plastomateria i wiele wiele innych. W zalewie nazw obecnie istniejących, a w książce posiadających zupełnie inne znaczenie, między innymi: cadyk, archont (choć tu, jeszcze ujdzie, bo archonci zajmowali się też prawem), kryptarcha (przez c to robaczek taki), wyciszeni czy gevulot (hebrajski gvulot - granica), przebija kryminałek w stylu "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna. Tyle, że tu złodziej zapomniał kim był i musi to odkryć wśród zagadek jakie sobie zostawił. Potem autor zapomniał po co tego złodzieja wymyślił i nie wiadomo po co on sobie, o sobie przypomina.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/02/ukrasc-czytelnikowi-chwilopunkt.html

Paulina | 2015-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2015

Bardzo przypadła mi do gustu ta książka. Dużo stworzonego na jej potrzeby słownictwa, jak również i cały świat, zapętlona fabuła w której tak do końca nie wiadomo co się nagle zdarzy a mimo to następujące po sobie wydarzenia i wątki nie budzą nieprzyjemnego zaskoczenia, że coś tu nie gra - to lubię. Nie jest to łatwa lektura, właśnie z powyższego powodu i na pewno nie zaliczyłabym jej do kategorii "czytadeł" ale czyta się naprawdę przyjemnie, zwłaszcza dla fanów tego typu sf. Nie mogę się doczekać, aż wpadnie mi w ręce "Fraktalny książę".

metan | 2012-12-31

Wyobraźnia tego autora zachwyca. Nie jest to jednak lekka lektura. Podchodziłem do niej 3 razy. W końcu się udało, ale i tak fabuła pod koniec gdzieś mi umknęła. Chyba będę musiał przeczytać po raz drugi żeby wszystko ogarnąć. Mimo to warto dać jej szansę, chociażby dla samych opisów niesamowitego świata.

| 2011-07-15
Przeczytana: 04 czerwca 2011

| 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Coś czuję że przebrnę przez "Kwantowego złodzieja" przynajmniej jeszcze raz. To kawał dobrego kryminału hard SF, w którym autor bawi się terminologią fizyki kwantowej w stopniu przywracającym o zawrót głowy. I tutaj niestety czasem owo szafowanie pojęciami po prostu męczy. Dla fanów subgatunku to rzecz obowiązkowa.

Bartosz | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

To co lubię w sf trudne słowa i wartka akcja

iampagan | 2016-08-30
Przeczytana: 06 października 2016