Sprzedana Rewolucja. Jak Niemcy Finansowały Lenina

Wydawnictwo: Bellona
Geheimakte Parvus : die gekaufte Revolution
978-83-11-11944-4
historyczna

Książka dokumentuje wszechstronne poparcie dla Lenina i jego ruchu ze strony cesarza Wilhelma II i feldmarszałka Hindenburga. Wprowadza nas w świat międzynarodowej dyplomacji, intryg i wywiadów. Oparta jest na licznych dokumentach z archiwów niemieckich, austriackich i rosyjskich. Aleksander Helphand, pseudonim Parvus, był szarą eminencją w otoczeniu Lenina i Trockiego oraz rządu Rzeszy...

Aleksander Helphand, pseudonim Parvus, był szarą eminencją w otoczeniu Lenina i Trockiego oraz rządu Rzeszy Niemieckiej. Był jednym z inspiratorów rewolucyjnego wrzenia w Rosji w latach pierwszej wojny światowej. To on przekazywał Leninowi pieniądze na antycarską rewolucję i wyrwanie Rosji z sojuszu państw zachodnich. Bez Parvusa Lenin nie wróciłby zaplombowanym wagonem ze Szwajcarii przez Niemcy do Piotrogrodu, gdzie 7 listopada 1917 roku bolszewicy obalili demokratyczny rząd Kiereńskiego i wycofali Rosję z wojny z Niemcami

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com