Drogi masek

Tłumaczenie: Monika Dobrowolska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
La voie des masques
esej, Indianie, etnografia,
hunter

Analizy estetycznych, mitycznych i społecznych aspektów funkcjonowania kilku typów indiańskich masek obrzędowych

Marlow82 | 2014-03-09

Jeśli interesuje kogoś dość krótkie i w miarę przystępne, wprowadzenie do metody strukturalistycznej w antropologii kulturowej, to polecam. Tym razem na przykładzie sztuki i jej związku z mitologią i religią Indian z Północno- zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. A dokładnie, charakterystycznych dla tej kultury, pięknych i kunsztownych masek. Znajdują się w tej, niedużej, książce wszelkie charakterystyczne dla tego francuskiego badacza pojęcia i sposoby analizy kultury, z tym najważniejsze jakim jest wzajemne odwracanie znaczenia tego samego aspektu kultury między sąsiadującymi ze sobą plemionami. Oprócz tego analiza opozycji binarnych, pomiędzy którymi ma funkcjonować kultura ludzka. I jak to się wszystko przekłada na strukturę społeczną. Że może okazać się to wszystko nie przekonujące do końca, chociaż pomocne, to już inna sprawa. Każdy powinien sam to rozpatrzyć, ale należy uwzględnić i uszanować jej wyraźne osiągnięcia .
Metoda strukturalistyczna, zaistniała najpierw w...

książek: 2095
Marago | 2015-05-13