Sukub

Rebis
1993-01-01
1993-01-01
Piotr Kuś
Literatura angielska horror horror okultystyczny horror erotyczny Kornwalia okultyzm demony fotografowie

Nie liczyłem na coś specjalnego, dlatego też w ogóle się nie rozczarowałem. Zwykły, prosty (choć całkiem nieźle się czyta) horror, który nie wzbudza jakichś większych emocji, aczkolwiek były momenty, gdzie gatunek był fajnie ukazany - lubię horrory, więc niech będzie pięć gwiazdek.

Całkiem przyzwoity horror. Co prawda autor już samym tytułem strzela sporego spoilera czytelnikom, ale cała książka broni się naprawdę fajnym klimatem niewielkiej rybackiej mieściny, w której zakorzeniło się zło. Do tego jest w „Sukubie” wiele różnego rodzaju motywów i rekwizytów charakterystycznych dla horrorów okultystycznych (dziwne rytuały, tajemne symbole, wiekowe grymuary itd., itp.). Duża ilość scen erotycznych sprawia, że w powieść czuć też ten specyficzny nastrój, który cechuje horrory erotyczne. Mogę więc napisać, że „Sukub” jest miksem dwóch wspomnianych przez mnie podgatunków horroru. Książka trochę niedoceniona, a może wręcz ignorowana przez czytelników. I coś mi mówi, że powodem tego stanu rzeczy może być okładka, która, mówiąc delikatnie, nie zachwyca. Choć w porównaniu do grafik zdobiących inne horrory opublikowane przez wydawnictwo Rebis na początku lat 90. szata graficzna „Sukuba” to niemal arcydzieło.

Książkę tą otrzymałem od kolegi, wręczającego mi ją bez zbytniego entuzjazmu, z miną "nie musisz brać - to na pewno nie będzie arcydzieło". Faktycznie - arcydziełem nie jest, czasu spędzonego na lekturze jednak nie żałuję.
Jeśli chodzi o język, autor zaskoczył mnie starannością swego stylu, który, mimo że nieszczególnie urzekający, jest poprawny i może się podobać. Black zamieścił w swojej powieści kilka ciekawostek (np o Kaliguli czy małżach),umiejętnie wprowadzał klimat starożytnych, tajemniczych zaklęć, rozgniewanego morza, stromych urwisk oraz parapsychicznych, niepojętych mocy, plastycznie opisywał przyrodę i odpowiednio stopniował napięcie. W oczy rzucił się również któryś dość oryginalny opis gore i sennego koszmaru. Fabuła była przewidywalna, choć ja akurat się na zakończeniu nie zawiodłem. Najbardziej jednak podobało mi się niejednoznaczne podejście do kwestii dobra i zła, gdyż mimo że własnie do tego, znanego od wieków, sporu odnosiła się akcja - to w trakcie czytania dochodziło sie do wniosku, że tym razem jest to odrobinę bardziej skomplikowane. Zarówno jedna, jak i druga strona bowiem wykazywała się niesłychanym okrucieństwem, kierowała nieznanymi przesłankami i pod względem moralnym obie dla czytelnika niewiele się różniły. Można powiedzieć, że nadprzyrodzone "dobro" i "zło"-jak mówi zresztą jeden z bohaterów książki - to coś, co wymyśliliśmy sami - a tak naprawdę stronami są: Ci, którzy posiadają parapsychiczne moce - i Ci.. ludzcy, nie mający o nich zielonego pojęcia.
Warto rozważyć przeczytanie tej książki, jeśli lubi się horrory. Na minus jednak zaliczam fakt, że została tak niedbale wydana. Wszędzie pełno błędów językowych, pomieszane linijki tekstu.
Bez żalu, ale również bez zachwytów - tak zwięźle można opisać odczucia po przeczytaniu. Jest to przeciętna powieść, ma jednak specyficzną, dla mnie interesującą atmosferę.

• Horror
  • Horrory
  • Książki
  • Fantastyka, weird fiction, groza
  • 💀 Horror, mrok
  • 18+
  • Horrory wyd. w PL w 90.

Dodaj cytat z książki Sukub