Niezawiniona tragedia Marii Stuart

Tłumaczenie: Jan Hensel
Wydawnictwo: Amber
Szkocja, Maria Stuart
Agata

Obalona tragedia królowej uwikłanej w sensacyjne skandale i zbrodnicze spiski.Pasjonująca demaskatorska opowieść, która burzy utrwalony przez wieki wizerunek tragicznej władczyni. Koronowana w niemowlęctwie, poślubiona delfinowi Francji jako szesnastolatka, owdowiała w wieku lat osiemnastu, posądzana o współudział w zabójstwie męża, stracona za zdradę - losy Marii, królowej Szkotów, mogłyby być - i były - inspiracją dla hollywoodzkich scenariuszy. Jej panowanie obfitowało w dramaty: feralne małżeństwo z lordem Darnleyem (zniewieściałym biseksualistą i syfilitykiem), jego tajemniczą śmierć, dokonany na jej oczachmord jej sekretarza (i kochanka?), porwanie, bunt szlachty, areszt domowy, wreszcie lekkomyślne poparcie spisku na życie Elżbiety Tudor... Maria Stuart nie miała w sobie bezwzględności i przebiegłości współczesnych jej władczych kobiet. Polegała na swojej urodzie i uroku, nie na rozumie i zdecydowaniu. Biernie zdawała się na nurt wydarzeń, a gdy wreszcie wzięła swój los we własne ręce, uruchomiła ciąg wypadków, które zaprowadziły ją na szafot... Roderick Graham specjalizuje się w dziejach XVI-wiecznej Anglii. Pracował dla radia i telewizji jako scenarzysta, reżyser i producent wielu programów i filmów m.in. obsypanego nagrodami serialu Królowa Elżbieta z Glendą Jackson. Jest autorem znakomitych biografii Johna Knoxa i Davida Hume'a. Jego świetnie udokumentowana historia życia królowej Szkotów ukazuje Marię jako ofiarę burzliwych czasów, w jakich przyszło jej żyć, i roli, jaką przyszło jej wypełniać.

źródło opisu: Amber, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/933/niezawi...»

zlatawiecz | 2014-02-16

Z tą książką miałam duży problem, mało kiedy tak długo coś czytam.

Mnóstwo dat, jeszcze więcej nazwisk. To miała być biografia Marii Stuart i nią jest, ale autor próbuje tu wnieść trochę humoru i własnych opinii, co daje słaby efekt. Choć przyznaję, miałam niezły ubaw, gdy pisarz opisywał koronację szkockiej królowej, w czasie której wyżej wspomniana zachowywała się ponoć skandalicznie.

Szczerze rzecz ująwszy największą wadą książki jest jej tytuł, który wskazywał w moim mniemaniu na powieść. W dodatku tragedia Marii Stuart zdaje mi się nie taka niezawiniona.

Elżbieta | 2015-11-07
Przeczytana: 15 maja 2013

Jedna z lepszych biografii, jakie czytałam. Fakty z życia Marii Stuart ukazano w sposób interesujący, do tego lekkim i przystępnym językiem. Autor doskonale przedstawił realia, w jakich przyszło Marii Stuart żyć i panować.
Jedyna uwaga jaką mam odnosi się do tytułu książki. Bo chociaż pan Graham bardzo się starał, by przedstawić swą bohaterkę jako ofiarę swoich czasów, nie do końca mu się to udało. I tragedia Marii Stuart w moim przekonaniu nie była tak całkiem niezawiniona... Wszak koronowana w niemowlęctwie, wychowana na francuskim dworze, na którym aż roiło się od intryg i wszelkiego rodzaju knowań powinna była być lepiej przygotowana do objęcia samodzielnych rządów w skłóconej i podzielonej Szkocji. Niestety, nie była. A część decyzji, które podjęła czasami dosłownie zostały żywcem wybrane z listy rzeczy, których królowe robić nie powinny. Absolutnie pod żadnym pozorem.
Abstrahując jednak od słuszności (bądź jej braku) życiowych wyborów Marii Stuart, każdy wielbiciel historii...

Krystyna | 2012-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Rzeczywiście jest to trochę inny obraz Marii Stuart,ale niestety biografię ciężko się czyta. Autor umieścił zbyt dużo informacji historycznych, które chyba nie były konieczne - czytając czułam się zbombardowana datami, nazwiskami, historią koligacji, itp.

blackcat78 | 2015-06-22

Świetna biografia Marii Stuart - jedna z lepszych, które miałam okazję przeczytać. Dużo szczegółów i faktów, które przedstawione są w bardzo przystępny sposób :) Polecam

Karina | 2011-09-16

Ciekawa jeśli ktoś się interesuje historią. Mi jednak ciężko było przebrnąć przez ten gąszcz dat i nazwisk.

martabmw | 2016-07-21
Przeczytana: 02 lipca 2016