Ptaki Europy Środkowej

Tłumaczenie: Leszek Karnas
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub dla Ciebie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Weltbild
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Was fliegt denn da?
978-83-258-0069-7
flora i fauna

Przewodnik terenowy do rozpoznawania i oznaczania gatunków. 1000 kolorowych zdjęć i rysunków. W przewodniku przedstawiono ptaki, które można spotkać w Europie Środkowej. Podane w przejrzystej i łatwo zrozumiałej formie teksty opisujące gatunki zawierają informacje służące poznawaniu i oznaczaniu ptaków. Kolorowe paski zamykające opisy gatunków pozwalają już na pierwszy rzut oka ocenić...

Przewodnik terenowy do rozpoznawania i oznaczania gatunków.

1000 kolorowych zdjęć i rysunków.

W przewodniku przedstawiono ptaki, które można spotkać w Europie Środkowej. Podane w przejrzystej i łatwo zrozumiałej formie teksty opisujące gatunki zawierają informacje służące poznawaniu i oznaczaniu ptaków. Kolorowe paski zamykające opisy gatunków pozwalają już na pierwszy rzut oka ocenić przybliżoną wielkość ptaka, jego status, podają okres przebywania w naszym kraju. 700 barwnych zdjęć wykonanych w warunkach naturalnych ukazuje ptaki w typowych dla nich środowiskach - z reguły przedstawiają samce w szacie godowej. Uzupełnienie stanowią mniejsze fotografie ułatwiające rozpoznanie ptaków w innych szatach (samic, osobników młodocianych) oraz ilustracje sylwetek ptaków w locie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie wykonane samodzielnie

Andrew Vysotsky | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Nie jestem zwolennikiem czytania od deski słowników, encyklopedii i leksykonów. Takie wbijanie w siebie informacji, w znaczącej większości zbędnych, które zostaną zapomniane zanim natrafi się okazja na ich wykorzystanie, jest dla mnie stratą czasu. Z tego powodu Ptaki Europy Środkowej leżały dość długo na półce lub w plecaku. Zaglądałem do nich tylko wtedy, gdy chciałem wyszukać odpowiedź na pytanie ornitologiczne, które już zaistniało. Po pewnym jednak czasie zacząłem czytać ten Przewodnik i to było to!

Podtytuł Ptaków Europy Środkowej – Przewodnik do rozpoznawania i oznaczania gatunków sugeruje, iż nie jest to lektura do czytania w całości. Jednak warto tak właśnie postąpić. Dlaczego?

Większość ludzi, nawet umiejących odróżnić bogatkę od modraszki, co już jest rzadkością, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ciekawa i bogata jest nasza przyroda. Jak ciekawe obyczaje gatunków, jak ważne jest istnienie każdego z nich, między innymi ze względu na rozległe powiązania między...

stoplamek | 2014-07-17
Beata-Chiara | 2016-05-11