Baśnie polskie

Okładka książki Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burzecki
Okładka książki Baśnie polskie
Tomasz Jodełka-Burzecki Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1974-01-01
1974-01-01
baśnie legendy podania polska

Okładka książki Pan Twardowski Tomasz Jodełka-Burzecki, Grzegorz Kasdepke, Elżbieta Wasiuczyńska, Kazimierz Władysław Wójcicki
Pan Twardowski Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Poezja legionowa Tomasz Jodełka-Burzecki, praca zbiorowa
Poezja legionowa Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burzecki, praca zbiorowa
Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burz...

Przechowuję tę książkę w domu już od czasów dzieciństwa i na pewno się jej nie pozbędę. Jest ona bowiem jak przyjaciel, który pokazuje Ci świat i który kształtuje umysł na długo. Cenna rzecz. Choćby z punktu widzenia poznania naszych ojczystych baśni.

Bardzo ciekawie skompletowany zbiór baśni. Jest sporo diabłów, złych braci i głupich sióstr. Masa królestw ma ogromne kłopoty i księżniczkę na wydaniu. Wszystkie opowieści łączy jedno - bohaterem jest człowiek z ludu. Niektóre baśni niosą morał, inne są prześmiewcze. Jedne niosą nadzieję na poprawę bytu, inne ukazują karę za złe zachowanie. Warto zapoznać się z nimi i wiedzieć jakie marzenia oraz lęki trapiły ludzi z których się wywodzimy.

Parafrazując klasyka – Polacy nie gęsi i swoje baśnie mają. I warto je poznać pomimo, że część jednak miała niepolskie pochodzenie lub wpływy. I jak zawsze w przypadku zbioru kilku różnych pisarzy mamy do czynienia z różnym poziomem.

Były baśnie po prostu nudne i przedstawione w nieciekawy sposób, inne były całkiem ciekawe, aczkolwiek czegoś im brakowało, czy to były zbyt ogólnikowe i skrótowe, czy język opowieści pozostawiał trochę do życzenia, ale były też naprawdę udane, wspaniałe przykłady baśniowych historii autorstwa np. Henryka Sienkiewicza, Wacława Sieroszewskiego, Lucjana Siemieńskiego czy Antoniego Glińskiego. Ale największe wrażenie i najbardziej spodobały mi się te autorstwa Romana Zmorskiego – bardzo ciekawe a do tego napisane przepięknym, typowo baśniowym językiem.

Polecam. Może nie wszystkie baśnie z tej książki są udane bądź napisane w interesujący sposób, ale jest w tym zbiorze kilka perełek, dla których warto po ów zbiór sięgnąć.

PS. Zdaję sobie sprawę, że moja ocena może wydawać się dość niska, ale każdemu z autorów wystawiałem osobną ocenę. Ogólna ocena to w tym przypadku po prostu ich średnia.

Baśnie- teksty otwierające nowe horyzonty wyobraźni.
Gatunek ten sięga już średniowiecza. Od zawsze fascynował i pobudzał najgłębiej schowane uczucia w człowieku z każdego zakątka świata. Także nasz kraj może poszczycić się pięknymi opowieściami. W książce tej znajdują się nie tylko losy pana Twardowskiego czy głupiego Maciusia, ale także królowej Bałtyku,śpiących rycerzy z Tatr i wiele wiele innych.Do wysłuchania tych historii zapraszają m.in. Józef Ignacy Kraszewski,Adolf Dygasiński, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Bolesław Leśmian. Publikacja ta opatrzona jest ciekawym i przejrzystym wstępem Tomasza Jodełki- Burzyckiego. Dopełnieniem teksów są piękne ilustracje. To świetna pozycja na wieczorne spotkani dzieci z bajką na dobranoc.

Baśnie- teksty otwierające nowe horyzonty wyobraźni.

Jako nastolatka nie mogłam się od niej oderwać. Następnie czytałam swoim dzieciom.

ojeju tyle pięknych wieczorów z zerkaniem na zegarek czy to może mogę jeszcze jedną przeczytać, czy też do szkoły ja nie wstanę! I czytałam następną i jedną jeszcze a potem dwie!

Ech, miło powspominać czasy dzieciństwa, zbiór najlepszych chyba polskich baśni i podań. Warto po nią sięgnąć choćby po to aby poznać nasz folklor od tej strony właśnie.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci
  • Domowa biblioteczka
  • Polska
  • Baśnie

Dodaj cytat z książki Baśnie polskie