baśnie, polska
Marek

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Degamisz | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Parafrazując klasyka – Polacy nie gęsi i swoje baśnie mają. I warto je poznać pomimo, że część jednak miała niepolskie pochodzenie lub wpływy. I jak zawsze w przypadku zbioru kilku różnych pisarzy mamy do czynienia z różnym poziomem.

Były baśnie po prostu nudne i przedstawione w nieciekawy sposób, inne były całkiem ciekawe, aczkolwiek czegoś im brakowało, czy to były zbyt ogólnikowe i skrótowe, czy język opowieści pozostawiał trochę do życzenia, ale były też naprawdę udane, wspaniałe przykłady baśniowych historii autorstwa np. Henryka Sienkiewicza, Wacława Sieroszewskiego, Lucjana Siemieńskiego czy Antoniego Glińskiego. Ale największe wrażenie i najbardziej spodobały mi się te autorstwa Romana Zmorskiego – bardzo ciekawe a do tego napisane przepięknym, typowo baśniowym językiem.

Polecam. Może nie wszystkie baśnie z tej książki są udane bądź napisane w interesujący sposób, ale jest w tym zbiorze kilka perełek, dla których warto po ów zbiór sięgnąć.

PS. Zdaję sobie sprawę, że...

Alan Węcławik | 2014-04-20

Ech, miło powspominać czasy dzieciństwa, zbiór najlepszych chyba polskich baśni i podań. Warto po nią sięgnąć choćby po to aby poznać nasz folklor od tej strony właśnie.

Joanna Topolska | 2013-06-28

ojeju tyle pięknych wieczorów z zerkaniem na zegarek czy to może mogę jeszcze jedną przeczytać, czy też do szkoły ja nie wstanę! I czytałam następną i jedną jeszcze a potem dwie!

metztil | 2016-04-05
Marek | 2016-01-09