Zemsta księcia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
83-222-0518-X
historyczna
Marek

Książka jest drugą z trzech części trylogii historycznej. Akcja książki dzieje się w XVII-wiecznej Polsce za czasów panowania Zygmunta III Wazy. Podobnie jak w pierwszej części przedstawione są losy Jacka Gniewosza, który wraz z przyjaciółmi wyrusza, aby wziąć udział w wojnie z Turcją.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Linoskoczek | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Niewypał.
Niby książka ma w sobie ładunek, który jak odpali, to z mocą wybuchu prochów w Kamieńcu Podolskim, ale wystarczy, że lont zamoknie albo proch, by nic z eksplozji nie wyszło.
Pospolite banalne przypadłości.
Tu zebrało się ich trochę.

Autor opowiada o niezwykłym, barwnym okresie w dziejach Polski. Przy tym niespecjalnie eksplorowanym. W ogóle to przypadłość naszej literatury. U zarania powieści popularnej, kierowanej do szerokiego odbiorcy, czyli Trylogii Sienkiewicza, zarzucono temu cyklowi płyciznę, niewiarygodność historyczną, niestosowną rubaszność, wreszcie nierozumną bohaterszczyznę. Z tą ostatnią walczono najzajadlej, co swoją drogą trwa do dziś. Więcej mamy literatury rozliczeniowej z okresami wzmożenia narodowego, czyli tych wielkich powstań, wojen, ekspansji niż owych dzieł wychwalających bojowe walory naszych przodków.
Przyznam, że pomieszanie to niepojęte, którego darmo szukać u obcych. Bo choć ci obcy rozliczają swoją historię, to najpierw ją wysławiali. My...

Proteus | 2014-05-28
Jolinar_5 | 2014-05-13