Zamach na Heydricha

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Monology o atentatu na Reinharda Heydricha
historyczna
Marek

27 maja 1942 roku w Pradze czeskiej dokonano zamachu na jednego z najwyższych dostojników hitlerowskich Niemiec, Reinharda Heydricha. Zamach był dziełem spadochroniarzy, żołnierzy czeskiego ruchu oporu, zrzuconych z Anglii na teren Protektoratu 29 grudnia 1941 roku. Jednakże nie byłby on możliwy bez pomocy działających w kraju organizacji podziemnych i wielu zwykłych ludzi, często nie wtajemniczonych w charakter ani cel poczynań skoczków. Niemal wszyscy, którzy im pomagali, przypłacili to życiem. Relacje nielicznych ocalałych posłużyły za materiał do tej książki. Na podstawie opowieści świadków i uczestników wydarzeń oraz dokumentów archiwalnych Miroslav Ivanov śledzi każdy ruch zrzutków w okupowanym kraju do dnia zamachu, a później do ich śmierci w cerkwi przy ulicy Ressla. Z kolei na podstawie dokumentów z niemieckich archiwów odtwarza dokładnie przebieg śledztwa hitlerowskiej policji, jej usiłowania wykrycia sprawców zamachu, uwieńczone w końcu powodzeniem za sprawą tragicznej zdrady.

Książkę Ivanova, dającą najpełniejszy jak dotąd obraz tego głośnego epizodu drugiej wojny światowej, czyta się jak powieść. Naturalny dramatyzm zdarzeń pogłębia ciekawa narracja, prowadzona w ten sposób, że czytelnik niejako wraz z autorem odpowiada na rodzące się w toku dociekań pytania, ustala właściwy przebieg wypadków, poszukuje prawdy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Nola | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Operacja Anthropoid żołnierzy czeskiego rządu na emigracji okazała się być bardzo brzemienna w skutkach. Scena z maja 1942 roku i zamach na proktorata Czech i Moraw jawi się niczym wycięte klatki hollywoodzkiego filmu akcji. Polecam do przeczytania, nie tylko dla historyków i fanatyków lat 1939-1945.

Simon | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Wspaniałe studium, monumentalna praca.
Wielogłos, polifoniczna narracja, szczegółowość, analityczność, faktografia.

Mefiozos | 2016-06-20
ziajam | 2015-07-11