Spadek po generale

Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die Erbschaft des Generals
Marek

W swym debiucie powieściowym Hofmann nawiązuje do starej formy powieści łotrzykowskiej. Maluje dzieje kierowcy hitlerowskiego generała. Generał umiera niesławną śmiercią w ostatniej chwili wojny, kierowca zaś przywłaszcza sobie zagrabione przez generała łupy. Przez trzy dni jest milionerem - wreszcie w toku rozlicznych przygód, traci generalski spadek, szczęśliwy, że wyszedł obronną reką z tarapatów i opresji.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antuan_Duanel | 2014-04-12
Przeczytana: 2013 rok

Książka z cyklu "wojna inaczej". Po pierwsze dlatego, że pisana przez przedstawiciela tej drugiej, "złej strony"; po drugie dlatego, że pełna ironicznego dystansu (niekiedy na granicy humoru, acz cokolwiek wisielczego). Nie jest to jeszcze wybitne dzieło, ale czuć tu spory potencjał - np na zagospodarowanie poletka spod znaku ironizującej historiozofii. Niestety, chyba autor nie wybił się na drugiego Grassa, ani nawet nie zyskał umiarkowanej sławy - przynajmniej mnie o tym nic nie wiadomo :/

Dama | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, KIK