Dziennik Franciszki Krasińskiej

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2070
onika | 2015-01-22
Przeczytana: styczeń 2015

Przeczytałam kilka pierwszych stron „Dziennika Franciszki Krasińskiej”…i mogłam tylko westchnąć: „Ojej, jakie to ładne”. Oczarowały mnie te zapiski szesnastoletniego dziewczątka. I rozczuliły. Bo choć Franciszka opisuje osiemnastowieczną rzeczywistość polskiej szlachcianki, stara się nie pisać o pustotach, to przecież co i raz myśli uciekają jej w kierunkach dobrze znanych wszystkim szesnastolatkom niezależnie od miejsca i czasu. I myślałam, że właśnie taki sielski-anielski będzie ten dziennik, a jednak wkrada się w to fałszywy ton, który burzy dobre samopoczucie…Cóż, czytelnik, który ma chociażby nikłe pojęcie o historii Polski, ma przewagę nad narratorką, wie, które jej rojenia szansy na powodzenie nie mają. I przykro czytać o tych wszystkich nadziejach bohaterki…

Szczerze mówiąc, jakoś szczególnie nie kojarzyłam Franciszki Krasińskiej, funkcjonowała gdzieś na obrzeżach mojej świadomości na zasadzie „coś, kiedyś, gdzieś było…” Klementyna Hoffmanowa przybliżyła mi ją w szczególny...

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-08
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek
Przeczytana: luty 2012

Najpierw urzekł mnie styl, ta czarująca dawna polszczyzna pełna archaizmów. Potem zachwyciłam się opisem dnia panienki, jej "zatrudnień", pobieranych nauk, stosunku do rodziców i sióstr - żadnego zadęcia, żadnej pretensjonalnej słodyczy, aż mi się wierzyć nie chciało... i w ten sposób ani się obejrzałam, a pochłaniałam opis wesela starszej siostry z nieodzownym przygotowaniem wyprawy, potem edukację Franciszki na pensji, wreszcie dzieje jej mało udanego związku z księciem Karolem. Akcji tu niewiele i chyba też nie o samą akcję chodzi, tym bardziej, że opisy życia codziennego, koligacji rodzinnych, stosunków społecznych w żadnym wypadku nie nudzą i nie męczą. Spodziewałam się słodkiej naiwności i natrętnego moralizatorstwa, a to nadspodziewanie gładko, równo napisany pamiętniczek.

Goszka | 2015-01-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Piękna polszczyzna, prawda, ale jeśli ktoś nie jest nawykły do oświeceniowego języka, będzie chciał odłożyć książkę więcej niż raz podczas czytania.
Sama fabuła bez szału. Życie Franciszki Krasińskiej nie było zbyt ciekawe, a każdy kto myśli inaczej gorzko się rozczaruje. Początek bardzo nudny i tak naprawdę dopiero gdzieś w połowie zaczyna się coś dziać. Raczej nie polecam.

Falka | 2015-02-09
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Książka napisana przepięknym językiem, który wciąga od pierwszego zdania. Z pozoru usłane różami życie nastoletniej Franciszki, z czasem zamieniając się w ciernistą drogę.

Lenkaite | 2013-02-06
Przeczytana: maj 2006

Chociaż napisana piórem niewieścim z czasów powszechnej egzaltacji powieściowej:> trzyma fason;) i jest przyjemna w odbiorze. Szlacheckość ukazana na tle skandalu obyczajowego i dramatu młodej dziewczyny.

jud123 | 2012-02-09

Polecam wszystkim wielbicielom pięknej literatury polskiej oraz fanom historii społecznej :)

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Pamiętnik żony królewicza z końca XVIII wieku.

Aleksandra | 2016-11-30
Na półkach: Lektury, Przeczytane