Sekretarz królowej Zofii (Kronika Grzegorza Patronika Bieczanina)

Okładka książki Sekretarz królowej Zofii (Kronika Grzegorza Patronika Bieczanina) Stanisław Helsztyński
Stanisław Helsztyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
Królowa Zofia żona Jagiełły

Pomysł jak z Jaszkiem orfanem Kraszewskiego, mógłby być twórczy. Niestety wykonanie zawiodło. Jest to w gruncie rzeczy beletryzowana i pisana niemal współczesną polszczyzną relacja o dziejach Polski w latach 1399-1471, nieprzekonująco wbity w opowieść starca podręcznik, i to przeładowany faktami. Całość wygląda troszkę tak, jakby drogi Grzegorz z Biecza siedział w bibliotece i przepisywał a to z Długosza, a to z edycji źródłowych, a to z historyków dawnych i nowych. Autor zresztą sumiennie zestawia na końcu bibliografię wykorzystanych prac. Jego bohater wie wszystko, a zabieg, że mu to i owo "zostało udostępnione w odpisie" albo "wynotował sobie w pamiętniku" ma to uwiarygodnić, ale nie przekonuje. Trudno rzecz nawet nazwać powieścią. Plusem książki jest zapewne podanie czytelnikowi sporej porcji faktografii z zakresu późnośredniowiecznej historii w nieco lżejszej formie.

• Beletrystyka: Z historią w tle
  • Powieść historyczna
  • Historia Polski – biografie, literatura faktu, etc. (średniowiecze).
  • Powieść hist. – średniowiecze w Polsce
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Sekretarz królowej Zofii (Kronika Grzegorza Patronika Bieczanina)