Kronika Maura. Wielkość i upadek Piotra Włostowica

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
historyczna
Marek

Wzorowana na zaginionym, średniowiecznym eposie rycerskim "Carmen Mauri" opowieść o palatynie i możnowładcy, rozgrywająca się w czasach Bolesława Krzywoustego i Władysława II.

źródło okładki: Skan własny (MW)

Z wstępu, przepisane żywcem (warto dokładnie poczytać):

"Niniejsza książka jest piątą wersją tego samego wątku: wielkość i upadek Piotra Włostowica.

W połowie wieku XII benedyktyn Maurus, we wrocławskim opactwie na Ołbinie, ujął w poemacie "Carmen Mauri" tragiczny kres fundatora opactwa; utwór ten zaginął w roku 1529 podczas burzenia opactwa przez niemieckie władze Wrocławia.

W latach 1506-1515 jeden z ówczesnych zakonników Ołbina, przypuszczalnie Mikołaj z Lubomierza, przetworzył "Carmen Mauri" na łacińską relację w prozie, znacznie ją rozszerzając, dodając dziełu tytuł "Cronica Petri, Comitis Poloniae".

W roku 1878 J. I. Kraszewski z "Cronica Petri", ogłoszonej i przetłumaczonej przez Augusta Mosbacha w 1865, wziął treść i fabułę do swojej powieści pt. "Historia prawdziwa o Petrku Właście, palatynie, którego zwano Duninem".

"Pamiętnik Literacki" z roku 1952 przyniósł próbę rekonstrukcji "Carmen Mauri", dokonaną przez profesora doktora Ryszarda Gansińca.

Autor niniejszej...

Krzysztof Jurek | 2014-12-20