Przemoczone pod plecakiem osiemnaście lat

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Marek

Są to wspomnienia żołnierskie, z najniższego szczebla konspiracyjnego i powstańczego. Autor nie próbuje dawać historycznych ocen wydarzeń, w których uczestniczył, ani razu nie wychodzi poza to, co widział, co przeżył, co myślał i czuł na swojej pozycji. Poprzez przeżycia swoje i swoich najbliższych przyjaciół daje obraz środowiska, pokazuje tworzenie się kolektywu harcerskiego (autor należał do drużyny wywodzącej się z 23 WHD) i konspiracyjnego, bohaterstwo tej młodzieży, ale i jej wahania, załamania, konflikty, a także powstanie wielkich, pięknych młodzieńczych przyjaźni, opartych na stałej gotowości pomocy innym.

źródło opisu: Matras

Może jednak Bóg
da, że wrócisz znów,
będziesz tulił ciemną główkę
miłej swej do snu."

Książka Ryszarda Góreckiego to jedna z tych pozycji, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto w choć najmniejszym stopniu interesuje się powstaniem warszawskim lub historią batalionu "Parasol". Jest podzielona na dwa okresy: konspirację oraz powstanie warszawskie i zawiera dokładne, obrazowe opisy wydarzeń, ludzi i chwil. Momentami miałam ochotę płakać, czasem nie mogłam uwierzyć w to, o czym właśnie czytałam. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Jestem pełna podziwu nie tylko dla nieżyjącego już autora, który za Polskę walczył mając zaledwie 18 lat, ale dla wszystkich tych młodych ludzi o których mowa w "Przemoczonych...". To co robili, to jak bardzo się poświęcali... Niesamowite. Zdecydowanie warto przeczytać.

Invicta666 | 2017-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Bardzo ciekawa, wciągająca, momentami wzruszająca relacja żołnierza batalionu Parasol - "Majtka", opisująca jego losy od wybuchu II wojny światowej do momentu upadku Czerniakowa w czasie Powstania Warszawskiego.
Mamy tu ukazaną całą drogę autora - od jego początków w konspiracji (kolportaż prasy podziemnej), poprzez mały sabotaż i dywersję, aż do wstąpienia do Grup Szturmowych - do elitarnego batalionu "Parasol".
Znajdziemy tu fascynujące opisy walki,akcji sabotażowych, ale nie zabrakło również wątku miłosnego :)
Wielkim atutem książki jest ukazanie walki polskiego podziemia z perspektywy zwykłego żołnierza.
Gorąco polecam lekturę :)

Cheeroke | 2014-02-14

Bardzo lubię czytać historyczne książki. Kolejną pozycją do której lubię wracać jest właśnie ta książka. Niesamowite jest to, że tak młoda osoba, mogę nawet powiedzieć, że jeszcze dziecko walczyło o Polskę z takim zaangażowaniem, odwagą i męstwem. Właśnie dzięki takim osobom mamy nasz kochany kraj. Dziękuję.

Ignac | 2018-01-27
Konrad Jot | 2017-12-13