Uczeni w anegdocie

Okładka książki Uczeni w anegdocie Wacław Gołembowicz
Okładka książki Uczeni w anegdocie
Wacław Gołembowicz Wydawnictwo: Wiedza Powszechna biografia, autobiografia, pamiętnik
Wiedza Powszechna
1968-01-01
1968-01-01
anegdoty nauki przyrodnicze uczeni

Okładka książki Drugi próg życia Tomasz Borowski, Krzysztof Boruń, Andrzej Czechowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Konrad Fiałkowski, Dariusz Filar, Henryk Gajewski, Wacław Gołembowicz, Adam Jaromin, Andrzej Kossakowski (historyk sztuki), Mirosław Kwiatek, Stanisław Lem, Krzysztof Wiesław Malinowski, Julia Nidecka, Jacek Sawaszkiewicz, Ryszard Sawwa, Janusz Siwek, Andrzej Stoff, Tadeusz Suchorzewski, Tadeusz Unkiewicz, Andrzej Urbańczyk, Stefan Weinfeld, Janusz A. Zajdel, Witold Zegalski, Wiktor Żwikiewicz
Drugi próg życia Tomasz Borowski, Kr...
Okładka książki Tu i tam podobnie Wacław Gołembowicz, Jadwiga Wernerowa
Tu i tam podobnie Wacław Gołembowicz,...

Książeczka retro solidnie wydana w płóciennej oprawie, po mistrzowsku zilustrowana przez Szymona Kobylińskiego, więc dla mnie to perełka kolekcjonerska.
Najwięcej miejsca Autor poświecił chemikom, a na wstępie także alchemikom. Dziś tak uwielbiani, niegdyś okrutnie wykpiwani. Tym niezmordowanym poszukiwaczom 'kamienia filozoficznego' , prekursorom destylacji, fermentacji, sublimacji ... słynny poeta Dante Alighieri, każe pokutować w najgorszej części piekła ;)

Anegdoty przeważnie dotyczą naukowców- dżentelmenów z czasów ' fin de siecle'.
Są anegdoty z laboratorium, w rodzinie, w tramwaju. Anegdoty o nonszalancji, niecierpliwości, nieśmiałości, wspaniałości. Także wściekłosci, złośliwości, ironii - ówczesna definicja mleka mogłaby i dziś być aktualna ;)
,, ... Mleko jest niejednorodną mieszaniną, którą można za pomocą centryfugi rozdzielić na dwie części : jedną - składającą się przeważnie z tłuszczu i drugą - wodnistą, którą spotykamy w handlu pod nazwą mleko pełnotłuste ."

Największą sympatię poczułam do Adolfa Baeyer'a - chemik Noblista, odkrył sztuczny barwnik indygo, jedną z odmian mojego ulubionego błękitu. Nosił stary melonik z którym nigdy się nie rozstawał . Miał go na głowie również w laboratorium, a złośliwi twierdzili, że nawet w nim sypia. Gdy udawało mu się rozwiązać jakieś zagadnienie, wstawał i mówił sam do siebie: ,, Problem załatwiony". I podnosząc melonik kłaniał się sobie samemu. Lubił ironię, zwłaszcza autoironię. Mawiał : ,, ... Poczatkowo miałem zamiar poświęcić się matematyce i fizyce, ale służba wojskowa przerwała mi te studia. Przebywałem rok w berlińskim pułku gwardii i tak tam zgłupiałem, że nie było już mowy o matematyce lub fizyce. Wybrałem wobec tego chemię, gdyż zapewniono mnie, że w tym fachu wystarczy myśleć raz na kwartał. " Zapytany w jakim kierunku będzie kształcił syna, odpowiedział : ,, ... To zależy od jego zdolności. Jeśli okaże się do niczego niezdatny, każę mu studiować medycynę. "

Charles Wurtz, wielki społecznik, był wspaniałym śpiewakiem i nieraz można było usłyszeć w laboratorium jego baryton. Po sile śpiewu i doborze pieśni, można było poznać jak mu idzie praca. Im głośniejsza i weselsza była aria, tym większa była pewność, że doświadczenia się udają.
Natomiast Wilhelm Bunsen chemik- konstruktor, antymuzykalny, niezwykle zdolny pedago, raz zostal wyciągniety na koncert symfoniczny. Po skończeniu znudzony pyta :
,, ... Proszę mi powiedzieć, czy te wszystkie skrzypce grają to samo ?
- Oczywiście, przynajmniej jeśli chodzi o te, które są po lewej stronie.
- Cóż to ma w takim razie za sens ?! Czy nie byłoby słuszniej zastąpić te osiem małych skrzypiec przez jedne większe i silniejsze ?! "

Wileński profesor, chemik Kazimierz Sławiński był postacią bardzo popularną ze względu na długą brodę, która zyskała mu przezwisko ' Bóg Ojciec ' . Wystarczyło powiedzieć dorożkażowi ,,...jedź pan do Boga Ojca. "

A tak wyglądało nauczanie chemii w szkole sredniej przez Williama H.Ballmain'a :
,, ... Uwaga chłopcy. Na moją komendę każdy z was (... a bylo ich 30 ) wleje kwas do siarczku, a potem nogi za pas . Raz , dwa , trzy ! "

Ogromna ilość anegdot zebranych w jednym zaledwie dziele. Nie mniej jednak liczyłam na bardziej porywające historie i większy ubaw przy czytaniu.

• Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
  • 4 (może być)