Uczeni w anegdocie

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Marek

"Biografie uczonych są na ogół suche i podobne do siebie: daty najważniejszych wydarzeń życiowych, wykształcenie, kariera naukowa, osiągnięcia. Z indywidualności uczonego, z jego życia osobistego w tego rodzaju biografii nie pozostaje ani śladu. (...) Praca niniejsza postawiła sobie za cel właśnie pokazanie ludzkiego, codziennego oblicza uczonych-przyrodników. Dziwny jedynie może się wydać sposób, w jaki autor zamierza to uczynić, mianowicie przez opowiadanie anegdot o uczonych, podpatrywanie ich śmiesznostek i słabostek. Nie zapominajmy jednak, że jak powiada pewien włoski pisarz, śmiech bardziej zbliża ludzi niż wszelkie słowa"

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1968

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Olena | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Poprzez przedstawienie czytelnikowi zabawnych anegdotek z życia znanych przyrodników autor ukazuje "ludzkie oblicze" wielkich uczonych, skupiając się przede wszystkim na wybitnych przedstawicielach z dziedziny chemii i fizyki. Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego zdaniem Berzeliusa tylko szatan może pisać podręczniki chemiczne, w jaki sposób Gay-Lussac uniknął płacenia cła za transport szkła laboratoryjnego, czym według profesorskiego psa Pikusia jest filozofia, kto nawdychał się wodoru i próbował zdmuchnąć świecę, a kto połknął probówkę zarazków cholery, by publicznie obalić tezę Kocha, odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książeczce. Przekonacie się, że pomysłowość, roztargnienie i poczucie humoru naukowców nie mają sobie równych. Czyta się lekko i przyjemnie, zaś laicy nie mają się czego obawiać: żadne reakcje czy równania chemiczne ich nie zaatakują ;)

introdukcja | 2014-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2014

Ogromna ilość anegdot zebranych w jednym zaledwie dziele. Nie mniej jednak liczyłam na bardziej porywające historie i większy ubaw przy czytaniu.

książek: 2009
gorofil | 2016-05-19