Klim Samgin: (Czterdzieści lat), T. 1-3

klasyka
Marek

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=f12075...»

Bartek | 2016-03-10

Rosja, przełom XIX i XX wieku. Narodnicy, mieńszewicy, bolszewicy, eserowcy biedzą się nad obaleniem cara i uszczęśliwieniem ludu. Organizują zamachy, demonstracje, strajki, wzniecają rewolucję, walczą na barykadach, przemawiają na wiecach, dokonują wywłaszczeń, giną w walkach i na szubienicach. Klim Samgin ma to wszystko gdzieś.

GrzegorzDe | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Klim Samgin, to dziwaczne, acz ciekawe imię bohatera, którego żywot w carskiej Rosji przypadał na niezwykle burzliwe czasy przełomu XIX i XX wieku oraz na lata rewolucyjne początku XX wieku.
Klim Maksyma Gorkiego to ktoś wyjątkowy, dziecko, które zdobywa uznanie w świecie dorosłych za wyjątkową mądrość, to dojrzewający młody człowiek, który wywodząc się ze świata rosyjskiej inteligencji ma do odegrania niezwykłą polityczną rolę.
Jest człowiekiem, którego wielu uważa za mądrzejszego od siebie i z tego powodu Klim zaczyna rozumieć, że jest kimś nieprzypadkowym, kimś, to potrafi interpretować bieżące wydarzenia.
I tak, wielu powierza mu swoje tajemnice, wielu widzi w nim osobę godną polemiki, wielu powierza mu drobne rewolucyjne zadania, których wykonaniu jako człowiek kulturalny i pomocny się podejmuje. Nastają czasy represji władzy carskiej i niestabilności systemu. Robotnicy i chłopi zaczynają się buntować. Inteligencja, drobnomieszczaństwo, zauważają doniosłą rolę jaką mają do...

Slonixxx | 2015-04-17
Przeczytana: 30 kwietnia 2015