Jak mi się podoba. Eseje, felietony, listy.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Polityczna ALETHEIA". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
83-87045-89-6
eseje, listy, Orwell, Anglia, XX wiek
DramaQueer

Szkice zamieszczone w tym tomie dają najwyrazistsze świadectwo gniewnej odwadze myśli Orwella i mrocznym czasom zaczadzenia umysłów ideologiami, kłamstwem i zwykłą ludzką hipokryzją.

źródło opisu: okładka, nota autora wstępu

źródło okładki: www.empik.com

DramaQueer | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

W Polsce Orwell kojarzy nam się głównie z "Rokiem 1984", czy "Folwarkiem zwierzęcym" - kanonicznymi przestrogami przed systemem opartym na ucisku. "Jak mi się podoba" to zbiór esejów, listów i recenzji brytyjskiego pisarza, który pozwala naświetlić czytelnikowi logikę jego poglądów, która wpłynęła na uformowanie się właśnie tych dwóch najbardziej znanych dzieł.

Ale to nie wszystko. "Jak mi się podoba" to prawdziwa skarbnica, dla osób poszerzających swoje horyzonty czytelnicze. Teksty pisane są klarownym, bezpośrednim językiem, okraszone orwellowską złośliwością. Z drugiej strony ukazują szacunek jakim pisarz obdarzał współczesnych mu twórców, niezależnie od sporów na tle politycznym jakie z nimi prowadził. A polityki w zbiorze nie mało, podobnie jak orwellowskich wizji przyszłości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, po lekturze okazuje się jednak, iż to nie przemiany polityczne, a społeczne Orwell przewidział najcelniej.

Moją osobistą perełką jest esej "Polityka i język angielski",...

domenek12 | 2016-03-16
Przeczytana: 07 maja 2014
Szymon | 2014-02-22
dantes26 | 2013-07-11
Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 5

Udostępniamy kolejny, piąty już rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Co to znaczy „mieć dobry styl”? Jesteście ciekawi jak z językiem radzą sobie Paweł Potoroczyn i Ziemowit Szczerek? No to sprawdźcie!