Psychosocjologia poznania naukowego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
83-227-2500-0
n0e

Ludwik Fleck, światowej sławy naukoznawca, uraodził się w 1896 roku we Lwowie. Na obrzeżach szkoły lwowskiej Kazimierza Twardowskiego stworzył oryginalną filozofię wiedzy korzystającą z idei społecznych (,,myślenie zbiorowe"), artystycznych (,,style" myślenia), z psychologii przesądów i emocji, nawiązującej do Gestaltpsychologie. Bakteriolog-empiryk, znakomity badacz i twórca teorii leukergii stale obserwował mechanizmy własnej pracy badawczej i procesy powstawania wiedzy przyrodniczej w pracowniach słynnych odkrywców. Dał wyraz swoim teoriom naukoznawczym m.in. w książce ,,Powstanie i rozwój faktu naukowego". W prezentowanej książce przedstawiono - po raz pierwszy w Polsce - całość jego dorobku z zakresu naukoznawstwa i filozofii wiedzy.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/29577

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/29577

Agnieszka | 2012-08-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

książka z dziedziny tzw. przydatnych, napisana językiem zrozumiałym nie tylko dla fachowców. Co do treści z dużą pieczołowitością opisuje zjawisko "kolektywu myślowego", które wiele wnosi do psychosocjologii poznania naukowego. Zawiera teksty źródłowe z filozofii poznania, w tym słynną polemikę Flecka z Bilikiewiczem. Bez wątpienia praca inspirująca do przemysleń.

meduzek | 2016-08-08
Przeczytana: 2015 rok