Paulina w orbicie kotów

Cykl: Magda.doc (tom 3)
Wydawnictwo: Akapit
blog, rodzina,

Paulina zaczyna swój blog słowami: Mam dwóch tatusiów. Prawda to czy fałsz. Komentarze ośmielają blogerkę do opisywania zagmatwanej historii rodzinnej, w której pojawia się Łukasz Starszy i Młodszy, mama Magda oraz codzienność, związana z pierwszą miłością i przyjaźnią. Poczucie humoru, szalone pomysły bohaterki, jej otwartość i szczerość powodują, że blog zdobywa popularność w Internecie.

Marzena P | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Cały świat jest do bani. Nigdy nic nam nie wychodzi tak, jakbyśmy chcieli. Ludzie są wredni i niesprawiedliwi, w szkole się nad nami znęcają. Mamy za dużo pracy, w domu cały czas nieprzyjemna atmosfera. Do tego na każdym kroku spotyka nas pech. Wszędzie szaro, ponuro, inni nas nie rozumieją, jestem beznadziejna. Wszystko jest beznadziejne! Wszystko, wszystko, wszystko! Nie ma już ludzi honoru, ludzi z klasą, dobrych, życzliwych i bezinteresownych. Życie jest ciężkie i to jest prawda! Dom, rodzina, szkoła, znajomi, miasto, ludzie... świat - nic nie jest takie, jak być powinno. Wszędzie są tylko problemy.
Jak dobrze, że jest jeszcze wielu, wielu ludzi, którzy tak nie myślą!

„Prawdziwą koleżankę poznaje się po tym, że nie wzdryga się na widok nędzy i brzydactwa, a wręcz przeciwnie.”

Paulina, główna bohaterka książki i autorka bloga "Paulina w orbicie kotów", na pewno do takich pesymistów się nie zalicza! Ma wspaniałą i radosną (choć nieco... skomplikowaną) rodzinę, świetnych...

Czarny_Turmalin | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 listopada 2013

Mam ogromny sentyment do utworów Marty Fox.
Nie chciałam czytać "Pauliny...". Dlaczego? Bardzo głupi powód - nie spodobał mi się tytuł. Nie było tak jak z "Niebo z widokiem na niebo" - zobaczyłam i wiedziałam, że umrę, jeżeli nie przeczytam.
Wróćmy jednak do Paulinki.
Książka utrzymana w lekkim klimacie, klimacie blogowania. Jest tekst blogerki, są komentarze, pojawiają się także "Kocie wiadomości". Utwór dosyć przyjemny, losy zwykłej nastolatki mieszkającej na Śląsku. No dobra... nie takiej zwykłej, bo jaka zwykła córusia ma dwóch tatusiów, tatusia Starszego i tatusia Młodszego? Przez połowę lektury czułam się, jakbym na nowy czytała "Magdę.doc" i "Paulinę.doc". Cieszę się, że autorka dodała tu nieco inny charakter dzielenia się z kimś/czymś swoim światem.
Z wspomnianego wcześniej sentymentu +8

Annabel Lee | 2015-02-22
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Co by powiedzieć o tej książce...No cóż...moim zdaniem poprzednie części(Magda.doc i Paulina.doc) były lepsze.Dlaczego?Byłam wtedy bardziej ciekawa co będzie dalej.A teraz?Paulina dowiaduje się o co chodzi w jej poplątanym życiu rodzinnym co my już od dawna wiemy.Wiemy że:
-Łukasz Młodszy jest biologicznym ojcem Pauli.
-Łukasz Starszy jest tak naprawdę dziadkiem Pauliny.
-wiemy co znajduje się w Dżordżu.
Więc w pewnym sensie są to tylko zbędne informacje.W reszcie książki opisane jest życie Pauliny,jej znajomi,przyjaciele.Co nie znaczy że nie polecam przeczytnie.Warto dokończyć czytanie rozpoczętego cyklu o Magdzie,Paulinie,Łukaszu Młodszym i Starszym.

chevalett | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Spotkałam się z tą książką w bibliotece. Znalazłam ją utkniętą pośród jej innych koleżanek. Zastanawiałam się kilka minut nad wypożyczeniem, ponieważ dziwny tytuł i niezbyt ciekawa okładka mnie zniechęciły do czytania. Postanowiłam ją jednak wziąć do domu z nadzieją, że majówkowa nuda zmobilizuje mnie do czytania.
Kończąc inną lekturę z obojętnością sięgnęłam po "Paulinę..." Skończyło się na tym, że (jak zahipnotyzowana!) siedziałam do północy i przeczytałam 150 stron książki. Następnego dnia ją dokończyłam. Zrobiło mi się smutno, gdy dochodziłam do ostatnich słów powieści, bo zaczęłam nią po prostu żyć. Ciągle myślałam o tym, co się przydarzy bohaterce.
Szczególnie polubiłam postać Pawła. Z początku wydał mi się dziwny, gdyż zmienił "od tak" imię i uparcie chciał przy nim pozostać. Uszczęśliwiło mnie, jak zachował się pod koniec książki - w końcu Paulina zasłużyła sobie na takie traktowanie!
Polecam tę książkę każdemu, niezależnie od wieku. :)
Myślę, że w przyszłości sięgnę po...

Monik | 2013-08-24

Podsumowanie magdy.doc i pauliny.doc :) Streszczenie życia matki i dzieciństwa córki :) Ciekawe ujęcie problematyki "posiadania dwóch tatusiów" i bynajmniej nie chodzi o aspekt homo :)

"Mam dwóch tatusiów"... Chwila moment, gdzie ja tak pędzę?! Może warto coś wyjaśnić?
Paulina, córka Magdy, jest już nastolatką i postanowiła tak jak mama, a w przeszłości też babcia (świeć, Panie, nad jej duszą...) pisać pamiętnik. "Dżordż" jednak okazał się po wielu latach bezużyteczny, ale z sentymentu leży gdzieś ulokowany na strychu czy w innym pawlaczu... Czasy się zmieniły, technologia poszła daleko naprzód, zatem Paulina postanawia odrzucić kartki zeszytu lub Worda i założyć bloga. Opowiada w nim o losach swojej rodziny, przyjaciół... Zaraz, ale co z tym wszystkim wspólnego mają koty? Otóż Paulina wyrosła na "kociarę", posiada czarno-białą kotkę imieniem Poppea, gdyż w jej opinii jest ona majestatyczna niczym cesarzowa Poppea Sabina, początkowo kochanka a następnie żona Nerona. W skrócie na kotkę mówiono po prostu Pompka.
"Ale jak Paulina może mieć dwóch tatusiów?" Zapytacie. No, tego wam już nie zdradzę, aby poznać odpowiedź na to pytanie musicie przeczytać tę...

Terpentulla | 2010-11-24
Przeczytana: listopad 2010

Książka, według mnie, napisana o wiele lepiej niż Magda.doc i Paulina.doc, gdzie myślenie głównej bohaterki i jej upraszczanie rzeczywistości do abstrakcyjnych słów-haseł sprawiało, że praktycznie niczego nie rozumiałam i mając lat 14, i teraz, mając lat 23 ;)
"Paulina..." jest bardzo młodzieżową książką dostosowaną faktycznie do tego przedziału odbiorców. Czyta się lekko i łatwo, chociaż trąci manierą Musierowicz i wizją idealnego świata rządzonego tradycją,dyscypliną i autorytetem wieku. Denerwujące wstawki z forów internetowych, ale jakże boleśnie prawdziwe ;)
Słodka i lekka, wbrew pozorom i zawikłanemu życiu Pauliny.

kam1716 | 2010-11-27
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo pozytywna książka. Przeczytałam ją dość szybko. Ciekawie przedstawiona historia. Mimo że tytuł "Paulina w orbicie kotów", mógłby wskazywać, że ksiazka bedzie dotyczyła tylko tego tematu to wcale tak nie jest. To prawda, że znajduje się tam kilka fragmentów dotyczących kotów, ale tak naprawde to powieść ta porusza zupełnie inne tematy.

Monika | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Bardzo sympatyczna książka. Miło i przyjemnie sie czyta. Uromaicona ciekawostkami o kotach, fajnie wiedzieć takie rzeczy. Jestem miłośniczką i posiadaczką, a nie míałam aż takiej wiedzy:)

Irena | 2016-06-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Kociarze wszystkich krajów łączcie się :-))
Paulina córka Magdy z pierwszych dwóch części - zakłada bloga gdzie opisuje swoje skomplikowane relacje rodzinne, odkrywa pamiętnik mamy, i organizuje Paradę kotów, - pozytywna opowieść dla młodzieży, nie tylko tej młodej...