Sprawa samotnej dziedziczki

Tłumaczenie: Anna Kloczkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Case of the Lonely Heiress
Liza

Zagadkowy anons w rubryce towarzyskiej staje się początkiem podejrzanej sprawy, która ląduje na biurku Perry‘ego Masona. Sprawa dotyczy niejakiej Marilyn Marlow, której matka odziedziczyła fortunę po zamożnym pracodawcy. Wkrótce po śmierci testatora, matka Marilyn ginie w wypadku, a majątek przechodzi w ręce dziewczyny. Niestety, najbliżsi krewni zmarłego zrobią wszystko, żeby obalić testament i zostawić Marilyn na lodzie. Ten, komu uda się przekonać Rose Keeling, świadka podpisania testamentu, wygra wszystko. Marilyn zamieszcza w gazecie tajemniczy anons. Zamierza znaleźć dla Rose idealnego kandydata, który zawróci jej w głowie, a jednocześnie pomoże Marilyn odzyskać jej fortunę. Gdy Rose zostaje zamordowana, Perry Mason wyrusza na poszukiwanie tego, kto zabrał ją na ostatnią randkę…

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007

źródło okładki: http://najlepszyprezent.pl

KiNGa | 2015-05-05
Przeczytana: maj 2009

Do Masona przychodzi wydawca matrymonialnego wydawnictwa wysyłkowego, aby dowiedzieć czy jedno z zamieszczonych ogłoszeń jest prawdziwe. Sprawa dotyczy odziedziczonej fortuny przez pracownicę spadkodawcy, do której jest dużo chętnych krewnych, którym się to nie podoba. Wśród sprawy zaczynają się intrygi, no i wkrótce wydarza się morderstwo. Książkę dobrze się czyta, jak pozostałe autora.

Febra | 2015-01-18
Przeczytana: styczeń 2015

Akcja toczy się w Ameryce końca lat 40tych . Do Perry Masona zgłasza się właściciel gazety z prośbą o znalezienie osoby, która zamieściła ogłoszenie wzbudzające podejrzenia u konkurencji a co za tym idzie możliwość kłopotów finansowych. Sprawa prosta, ale... jak się okazuje powiązana z morderstwem, próbą obalenia testamentu, śledztwem. Mason to adwokat, który dla dobra sprawy jest gotów działać poza prawem i działa skuteczne mimo braku telefonów komórkowych, komputerów, za to z użyciem telegramów, budek telefonicznych, radia policyjnego. Inny świat, inne prowadzenie czynności dochodzeniowych te opisy dodają smaczku lekturze.

Twórczość tego autora znam i lubię od dawna. I dawno czytałam jego książki. Nie pamiętam ile ich dokładnie było, ale na pewno były to to następujące:

1.„Sprawa blondynki z podbitym okiem”

2.„Sprawa sztucznego oka”

3.Sprawa uciekających zwłok”

4.Sprawa upartej kłamczuchy”

I teraz do tej listy dołączyła ta pt „Sprawa samotnej dziedziczki”. Czyta się ją bardzo dobrze, za jednym razem. Do końca nie wiadomo kto zabił. Polecam fanom kryminałów i nie tylko, bo od czasu do czasu każdy lubi przeczytać inne gatunki książek. Tak jak np. ja, nie czytam już tyle kryminałów co kiedyś, ale nadal wracam do nich jak jakiś się trafi. I są to najlepsze lektury. Szkoda, że nie ma drugiego podobnie fajnego gatunku, a przynajmniej ja jak na razie takiego nie odkryłam.

ŚliwkowaPanna | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Moja druga książka tego autora, zdecydowanie lepsza od poprzedniczki "Sprawa nerwowej żałobniczki". W tej kryminalnej zagadki akcja wre, ciągle coś się dzieje. Zgrabne opisy, zabawne dialogi, pełna napięcia książka z naprawdę ciekawym zakończeniem. "Początek końca" wytłumaczenia kto był zabójcą myślałam, że również jest wymyślony na siłę jak w przypadku "sprawy nerwowej żałobniczki" niespójny z resztą książki, jednak myliłam się. Całość naprawdę trzyma się kupy! Jestem mile zaskoczona i mogę polecić na jakiś deszczowy wieczór:)

Katarzyna | 2016-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

„Każde morderstwo jest jak układanka (…) Wystarczy tylko ułożyć wszystkie elementy. Jeśli znajdziesz rozwiązanie, wszystko układa się w logiczną całość. Jeśli któryś z elementów nie pasuje, to znaczy, że nie znalazłeś właściwego rozwiązania” (s. 215)

Spokojnie można by się pokusić o stwierdzenie, że wszystkie powieści Erle’a Stanleya Gardnera, twórcy jednego z najsłynniejszych adwokatów, są takie same albo przynajmniej do złudzenia podobne. Kolejne lektury z cyklu o Masonie tę tezę potwierdzają. Kryminały Gardnera zawsze podporządkowane są temu samemu schematowi: autor, niczym dramaturg, już na początku przedstawia nam listę osób biorących udział w przedstawieniu. Prócz Perry’ego Masona znajdziemy tu oczywiście również Dellę Street, jego zaufaną sekretarkę, oraz Paula Drake’a, szefa współpracującej z kancelarią Masona agencji detektywistycznej. Do tych trzech głównych postaci dochodzą jeszcze inne, dobrze nam znane z pozostałych książek Gardnera, jak np. porucznik Tragg, sierżant...

Badbishop | 2016-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2016