Szkoła

Tłumaczenie: Danuta Wawiłow
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Škola
Marek

Arkady Gajdar (właściwie A. Golikow, ur. w 1904 r.) poległ na froncie w 1941r. Zasłynął jako autor znakomitych nowel i powieści dla młodzieży, zawierających wiele elementów autobiograficznych. Od najmłodszych lat jego życie było niezwykłe – jako czternastoletni chłopiec został żołnierzem Armii Czerwonej, a mając 17 lat był już dowódcą pułku walczącego z kontrrewolucją. Swoje pierwsze życiowe doświadczenia, zdobywane w walkach rewolucyjnych i w wojnie domowej, opisał właśnie w książce „Szkoła”, a jej bohaterem uczynił młodzieńca – ucznia gimnazjum w małym miasteczku, później partyzanta. Doskonale naszkicowana sylwetka chłopca dorastającego w tym burzliwym okresie dziejowym sprawia, że powieść jest nie tylko cennym dokumentem historyczno-obyczajowym, lecz przede wszystkim interesującą lekturą dla młodzieży.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1987

źródło okładki: http://hatteria.pl

Paweł | 2015-01-30

Znalazłem ją dobrych parę lat temu w biblioteczce rodziców i przeczytałem kilka razy. Książkę napisało życie i doświadczenie, rzeczywiste doświadczenie patrzącego młodego czlowieka na losy jego ojczyzny, losy rządzące się w głowach ,,tych z góry". Polecam.

Usti | 2015-03-02

Książkę czytałam jakieś 14/15 lat temu. I byłam bardzo przejęta. Na pewno do niej kiedyś wrócę, żeby zweryfikować wrażenia.

Bartek | 2014-03-18

Świetna powieść, którą napisało życie, a nie wyobraźnia pisarza.

Michał_K-ski | 2014-04-08
Paulina Mieszczak | 2013-12-20