Listy i wiersze miłosne

Tłumaczenie: Anna Milska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Goethes sämtliche Werke
Marek

Wybór listów miłosnych Goethego, opublikowany w 1971 roku, został uzupełniony wierszami poświęconymi adresatkom tej korespondencji.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kajetan | 2016-05-14

„ Cóż to jest pochodzenie? Marny pokost, jaki wynaleźli ludzie, aby nim polakierować tych, którzy nie są tego godni. I pieniądz jest równie nędznym przymiotem w oczach myślącego człowieka”
Goethe z Listu do Karola Ludwika Moorsa

„Spojrzę na nią i będę się cieszył, że mogłem niemal uwierzyć, iż mnie kocha. I znów odejdę. Tak bę­dzie jutro, pojutrze i zawsze”
Goethe do Ernesta Wolfganga Behrischa

Czyż można winić nieszczęśliwego za to, że nie umie się cie­szyć? Nieszczęście uczyniło mnie otępiałym również na dobro, które mnie jeszcze może spotkać. Ciało powróciło do zdrowia, ale dusza jeszcze nie uleczona, trwam w ci­chej, spokojnej bezczynności, ale nie znaczy to, że jestem szczęśliwy. I w tym zobojętnieniu wyobraźnia moja tak zastygła, że nie umiem sobie nawet uzmysłowić, co było dla mnie niegdyś najdroższe. Tylko we śnie ukazuje mi się niekiedy moje serce takim, jakim jest w istocie, tylko sen zdolny jest przywołać na powrót te urocze obrazy, przywołać je tak, że moje uczucie...

Dorota Jankowska | 2016-04-26
michaltrudny | 2015-12-30