Długie morze

książek: 1981
Siuks | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczna, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka opowiada o 4 dniach z życia Mieszka.
Poszczególne dni dzieli jednak okres nawet kilku lat. Książka zaczyna się, gdy Polanie są poganami, poprzez ślub z Dobrawą a skończywszy na przyjęciu chrztu przez Mieszka i narodzinach Bolesława Chrobrego. Każdy z tych czterech dni widzimy oczami wielu postaci historycznych i fikcyjnych a także o różnym statusie społecznym i tak sytuację polityczną i styl życia Polan widzimy oczami Mieszka, Dobrawy, Czcibora, Wichmana, Gerona jak również oczami zwykłych drużynników, rybaków itp.
Liczba bohaterów, a dodatkowo ich wspomnienia, przygody powoduje, że książka jest „ rozwlekła”, a język epoki, że początkowo trudno się ją czyta.
Głównym tematem książki są rozterki Mieszka dotyczące pozostania przy starych Bogach i narażenie się na atak sąsiednich państw chrześcijańskich, co utrudniłoby mu zjednoczenie plemion słowiańskich, czy też przyjęcie chrześcijaństwa i z nową wiarą stworzenia silnego państwa Polan, ale narażenie się na sprzeciw ludu.
W...

erloor | 2014-10-16