Księga Wiatru

978-83-60740-21-7
manga, historyczne
komiksy
Agnieszka

Era Meiji – czas wielkich przemian w Japonii. Wyspy ponownie otwierają się na świat, a na ulicach coraz częściej widać panów, którzy kimona zamienili na elegancko skrojone garnitury. Władcą Kraju Kwitnącej Wiśni już nie jest shō gun, ale znów cesarz. W dzielnicy Akasaka w Tokio spotykają się czterej mężczyźni, by wspominać dawne dni. Gospodarz, niegdyś należący do obozu shō guna,...

W dzielnicy Akasaka w Tokio spotykają się czterej mężczyźni, by wspominać dawne dni. Gospodarz, niegdyś należący do obozu shō guna, snuje niesamowitą opowieść o dokumentach zwanych "Tajnymi zapiskami Yagyū”. W jego opowieści polityka pełna jest intryg oraz nieczystych zagrywek, a zbrodnia i kradzież to najczęstsze metody zdobywania władzy. Głównym bohaterem wydarzeń staje się jeden z najsłynniejszych japońskich samurajów, mistrz miecza Yagyū Jubee.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

dehira | 2015-10-28

Pięknie narysowana i ciekawa, choć dość ciężkostrawna manga. Ciężkostrawność wynika według mnie z:
1. tematyki - fajny kawałek historii Japonii, ale zawiłości polityki nie są znane przeciętnemu czytaczowi mang takiemu jak ja,
2. bogato pozostawionego oryginalnego słownictwa, nazw własnych i określeń na różne rzeczy. Pod kadrami są wyjaśnienia (wspaniały pomysł, nie lubię sięgać po wyjaśnienia na koniec książki) ale jest tego po prostu bardzo dużo, co zwalnia tempo czytania i co chwilkę odrywa od fabuły.
Rysunki są przepiękne (w końcu to Taniguchi), a wydanie staranne i estetyczne.

Justyna | 2011-08-17
Przeczytana: sierpień 2011

Dopiero czytając tan komiks, poczułam w pełni klimat kraju, który mnie obecnie fascynuje.
Książkę tę czyta się bowiem od tyłu, od prawej do lewej strony, tak jak w tradycyjnym japońskim piśmie. Ciekawe doświadczenie i wbrew pozorom bardzo szybko można się „przestawić” ;)
Fantastyczne rysunki a nade wszystko, ku mojej radości, wiele odwołań do kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Szczerze polecam!

Lynnka | 2012-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2012, Komiksy, Ulubione
Przeczytana: 10 października 2012

Warte polecenia, nie tylko pasjonatom japońskiej kultury, lecz także i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą tematyką.
Świetna kreska, ciekawa opowieść będąca po części fragmentem historii dawnej Japonii, przybliżająca nam nieco dawne czasy, obyczaje i głównie sztuki walki oraz zagadnienie honoru, czy posłuszeństwa. Na początku można się trochę pogubić w nieznanych nazwach i określeniach, ale szybko da się to ogarnąć i przestawić na nowy styl :).

Bartimaeus | 2016-08-23
wera2612 | 2016-05-21