Dwie poduszki

978-83-60740-29-3
manga
komiksy
Agnieszka

Japonia z okresu Edo (1600-1868) - to tam rozgrywają się opowieści zawarte w zbiorze nowel graficznych "Dwie poduszki". Bohaterowie komiksu to ludzie z innej epoki, a ich sposób postępowania czy postrzegania świata czasem odbiega od współczesnych norm. Hinako Sugiura jest jedną z nielicznych osób na świecie, które tworzą sztukę sekwencyjną w stylu ukiyo e. Jej prace nawiązują w szczególności do kibyōshi – rodzaju japońskich książek z obrazkami, wydawanych w okresie Edo, których cechą rozpoznawczą były żółto-czarne okładki oraz do twórczości Kitagawy Utamaro – jednego z największych mistrzów drzeworytu japońskiego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

dehira | 2015-05-22

Najpierw moją uwagę zwróciła bardzo specyficzna kreska. Podobna do starych japońskich rycin. Ale klimatem świetnie dopasowuje się do czasów, w których dzieją się opowiadania. Cała manga "Dwie poduszki" do zbiór króciutkich historii. Każda przedstawia innego bohatera i inne zdarzenie. Jedne są podniosłe, inne to malutki wycinek z życia. Pierwsze opowiadanie nie wciągnęło mnie, ale im dalej tym lepiej. Opowiadania o mnichu i jego dziewczynie z dawnych lat, o głowie samuraja i o opętaniu przez lisa były świetne. "Dwie poduszki" to miła niezobowiązująca lektura. Nic wiekopomnego, ale dobrze się bawiłam czytając ją.

Za nic kolejny raz nie rozumiem tytułu do treści, ale zaczynam podejrzewać, że trzeba głębiej wniknąć w kulturę Japonii, by te wszystkie "dziwaczne" tytuły odgadnąć. Poza tym komiks ciekawy, pełniący funkcję edukacyjną dla nas europejczyków, co prawda to edukacja w pigułce, ale pożyteczna jak mapka w podróży. Niektóre opowiadania wydają się urwane, niedokończone, to jednak nie wada, a dla mnie wręcz zaleta kiedy pozostaje pole do myślenia/wymyślenia tego co dalej.

Hannya | 2014-12-07

Ciekawy zbiorek opowieści. Nie podobała mi się tylko jedna z nich, bo nie przepadam za erotyką. Jednakże mimo wszystko rysunki uważam za na wysokim poziomie.

Freya | 2016-05-05
Na półkach: 2016, Przeczytane, Mangi
Przeczytana: 05 maja 2016

Kilka bardzo ciekawych opowiadań, których akcja rozgrywa się w barwnej epoce Edo. Intrygujące otwarte kompozycje, przecudowna, niecodzienna kreska. Bardzo polecam!

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 31 lipca 2015