Dobry żołnierz. Opowieść o miłości

Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The good soldier - a tale of passion
powieść angielska
Marek

Opowieść o poszukiwaniu miłości przez młodego, przystojnego, bogatego arystokratę, któremu przypadło żyć pod koniec XIX i na początku XX wieku, czyli w epoce zakończonej pierwszą wojną światową. Moralność religijna, społeczna i seksualna tego "ostatniego mohikanina", mentalność i reakcje kobiet, które on kocha i które jego kochają, konflikty wewnętrzne i moralno - obyczajowe, które decydują o losach bohaterów - wszystko to jest nie tylko dokumentem epoki umarłej, lecz i bardzo aktualnym materiałem psychologicznym.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Earnshaw83 | 2011-08-03

Nie pamiętam zbyt dobrze tej książki, ale nie wspominam jej zbyt "czule". Choć to jedno z najważniejszych dzieł literatury angielskiej ubiegłego wieku.

Dama | 2016-11-17
gosia | 2012-11-05
Na półkach: Przeczytane, Anglia, XX wiek, 2012
Przeczytana: 17 listopada 2012
malgosia | 2012-02-27
Skąd się biorą tytuły książek?

To, jaki tytuł nosi książka, determinuje jej losy. Choć nasze mamy i mama Muminka przestrzegały nas, by nie oceniać książki po okładce, wciąż to robimy. I tytuł odgrywa w tej ocenie niebagatelną rolę. A gdyby okazało się, że nasze ulubione książki mogły nosić zupełnie inne tytuły?

Nagie pisanie

Niektóre pisarskie zwyczaje można zestawić jako pary przeciwieństw: pisanie w ciągu dnia versus pisanie w nocy, pisanie po alkoholu versus pisanie na trzeźwo, pisanie popijane szampanem versus pisanie wspomagane benzedryną versus pobudzanie kawą...