Jagua Nana
Marek

Powieść należy do tradycji opowieści z życia wielkich kurtyzan. "Jagua" znaczy wspaniała, kosztowna, elegancka, taka jak amerykański krążownik szos Jaguar. Wspaniała ladacznica Ekwensiego, Jagua Nana, to wyzwanie rzucone całej cywilizacji białego człowieka z pozycji naturalnej szczerości obyczajowej Afrykanina.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zapiekanka kulturalna | 2015-12-19
Na półkach: Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Afrykańska Nana

Jeśli spojrzeć na kontynent afrykański pod kątem literackim, na mapie wyraźnie zaznaczają się obszary bogate pod względem utalentowanych pisarzy. Pierwszą taką wyspą jest na pewno RPA, choć tutaj mamy do czynienia raczej z białymi pisarzami burskiego pochodzenia. Drugą jest niewątpliwie południowa Nigeria. Z jakiegoś powodu to ludy Igbo i Joruba wydały ich najwięcej. Wystarczy tu wspomnieć kilka nazwisk, które na stałe zapisały się w historii afrykańskiej literatury, czyli Chinua Achebe, Ben Okri, noblista Wole Soyinka czy popularna ostatnio Chimamanda Ngozi Adichie. Jednym z tych pisarzy jest też zmarły kilka lat temu prozaik Cyprian Ekwensi. Jak to zwykle bywa w przypadku afrykańskich twórców, w polskim przekładzie kazały się tylko dwie jego książki, w tym chyba najbardziej znana Jagua Nana.

Już samym tytułem Ekwensi nawiązuje do tradycji powieści o luksusowych kurtyzanach. Bohaterka jego ksiązki też taka jest, w końcu mówią na nią Jagua, droga i pożądana jak...

dymek | 2016-09-16
bratmichal | 2013-09-21