Przyszedłem rozłączyć...

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
Marek

Św. Elżbieta urodziła się w 1207 r. na Węgrzech. Była córką króla Andrzeja II i Gertrudy von Andechs. W wieku 4 lat została zaręczona z Ludwikiem IV, synem Hermana, hrabiego-palatyna saskiego i landgrafa Turyngii. Jej ślub z Ludwikiem IV odbył się, gdy Elżbieta miała 14 lat. Urodziła troje dzieci: Hermana, Zofię, Gertrudę. Szczęście rodzinne okazało się jednak dla Elżbiety bardzo krótkie. Po 6 latach, w roku 1227 jej mąż zmarł w Brindisi we Włoszech, w trakcie wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej. Elżbieta miała zaledwie 20 lat, kiedy została wdową. Z własnej woli odsunęła się od życia dworskiego, opuściła zamek w Wartburgu i osiedliła się z dziećmi w pobliskim Eisenach, by następnie przenieść się do Martburga. Elżbieta zdobyła świętość, żyjąc na zamku książęcym, a zarazem oddając się bez reszty posłudze chorym i ubogim. W książce audio mamy możliwość poznać drogę Elżbiety ku świętości. Historia rozpoczyna się, gdy Elżbieta jest już matką trojga dzieci, a cesarz Fryderyk II organizuje wyprawę krzyżową, którą będzie dowodził jej mąż.

źródło opisu: http://audioteka.pl/przyszedlem-rozlaczyc,produkt.html

źródło okładki: własne

książek: 2077
onika | 2013-01-13
Przeczytana: styczeń 2013

Książka z gatunku "żywoty świętych", opowiada historię św. Elżbiety, królewny węgierskiej. W notce na okładce jest napisane, że dotychczasowe "żywoty" Elżbiety były pełne ckliwej cudowności, a Dobraczyński przedstawia ją w żywym człowieku, całkowicie zwyczajnym, żyjącym w swojej epoce i swoim środowisku. I naprawdę mu się to udaje, choć tej ckliwości do końca się nie pozbył.

Zawsze mam problem z literaturą tego typu. Na ogół przedstawione w niej postaci zachowuje się, według mnie, w sposób irracjonalny i to, co ma niby podkreślać ich świętość, sama z reguły potępiam. Święta Elżbieta jest w książce przedstawiona jako pokorna kobieta, rozedrgana, pełna wątpliwości, czy właściwie myśli, właściwe czuje i właściwie postępuje. Jak na mój współczesny gust to histeryczka z tendencją do samoumartwiania. Ale mimo wszystko w tej swojej chęci czynienia dobra jest rozczulająca i budzi sympatię.

Natomiast jej spowiednik, mistrz Konrad - no poszerzył moją prywatną listę najbardziej...

Marianna | 2016-09-03

Przyzwoita literatura hagiograficzna pisana zaskakująco kiepską polszczyzną. Mnóstwo lapsusów w stylu "gospoda cieszyła się bardzo złą sławą".

equus23 | 2012-06-13

spoko !