Doba krucjat

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna
Marek

Szkice historyczne z XI - XIII w. "Miejscowa ludność chrześcijańska odpowiedziała gwałtem na gwałt.Z kolei siostrzeniec cesarza Fryderyka, przyszły cesarz Barbarossa, spalił klasztor – napotkany na swej drodze – mordując mnichów. Armia frankońska, która szła w ślad za Niemcami, nie zastała zapasów żywności; ludność była bardzo podejrzliwa i wroga, o co Frankowie oskarżyli cesarza, a nie...

Szkice historyczne z XI - XIII w.

"Miejscowa ludność chrześcijańska odpowiedziała gwałtem na gwałt.Z kolei siostrzeniec cesarza Fryderyka, przyszły cesarz Barbarossa, spalił klasztor – napotkany na swej drodze – mordując mnichów. Armia frankońska, która szła w ślad za Niemcami, nie zastała zapasów żywności; ludność była bardzo podejrzliwa i wroga, o co Frankowie oskarżyli cesarza, a nie Niemców. Gdy Manuel próbował przeszkodzić krzyżowcom w dotarcia do Konstantynopola proponując przeprawę przez Hellespont w obu armiach wybuchło niezadowolenie gdyż każdy chciał zwiedzić wielką stolicę i obejrzeć jej relikwie. Przedmieście Konstantynopola zastało złupione przez Niemców. Manuelowi udało się wyprawić Niemców za Bosfor, przed przybyciem Franków. Nastrój Franków tak się pogorszył, że wielu z nich pod przewodnictwem biskupa Langres, siostrzeńca Bernarda, nalegało, aby uderzyć na stolicę cesarstwa. Nie stało się to jednak dzięki biskupowi z Luisieux."

źródło opisu: PAX, 1968

źródło okładki: własne