Poznań we wrześniu 1939

83-210-0507-1
II wojna światowa, poznań, 1939
historia
Joanna Bożek

Poznań we wrześniu 1939 w dwunastu rozdziałach przedstawia przede wszystkim fakty i wydarzenia poznańskie, wszelako dla lepszej orientacji czytelnika omawiane są one niejednokrotnie na tle rozwoju sytuacji społecznej i militarnej w Wielkopolsce; odnosi się to szczególnie do działań wojennych w pierwszych dniach agresji hitlerowskiej, które niebawem przesądziły o losach Poznania. W pisaniu tej książki pomogło mi wiele osób, udostępniając dokumenty, relacje i różne świadectwa tamtego czasu. Z szacunkiem wspominam nieżyjących już dziś uczestników wydarzeń tamtych dni — Stanisława Zale-skiego, Władysława Pieczonkę, Wiktora Skotarczaka, Jana Skotarka, Ignacego Kaczmarka, Tadeusza Bulskiego, Ignacego Głodowskiego, Wiktora Kołodziejczaka, Sylwestra Kucharskiego, Franciszka Antkowiaka, Feliksa Maó-kowiaka, Adama Czarczyńskiego, Jana Przynogę, Wiktora Białasika i Feliksa Ossiega — którzy szczególnie życzliwie służyli dokumentami i informacjami oraz konstruktywnymi uwagami o pracy nad opisaniem poznańskiego Września. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Żywię nadzieję, że książka ta — choć z pewnością nie jest ostateczną i wyczerpującą relacją o tamtych tragicznych dla Poznania dniach — zostanie z zainteresowaniem i życzliwie przyjęta zarówno przez czytelników starszego pokolenia, pamiętających z osobistych doświadczeń Wrzesień, jak i młodzież urodzoną i wychowaną już po wojnie, dla której z pewnością losy rodzinnego miasta nie są obojętne.

źródło opisu: Nota od Autora - z książki.

robert | 2014-04-03
Bogusław | 2016-04-27