Czarodziejskie skrzypce. Opowieść o Henryku Wieniawskim

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Marek

Powieść o życiu i dokonaniach Henryka Wieniawskiego.
Ilustracje Antoni Uniechowski.

Kupiłam "Czarodziejskie skrzypce" w antykwariacie za symboliczną złotówkę. Przyznam, że początkowo bardziej zainteresowały mnie ilustracje Antoniego Uniechowskiego, który (wraz z Marcinem Szancerem) niezmienne kojarzy mi się z książkami czytanymi w dzieciństwie.
Gdy w domu zaczęłam przerzucać kartki z tekstem, szybko okazało się, że treść jest równie ciekawa jak grafika. Nawet nie zauważyłam, kiedy utonęłam w tej interesującej opowieści biograficznej.

Autor przedstawia losy Henryka Wieniawskiego od dzieciństwa po śmierć. Barwnie opowiada o jego relacjach z braćmi, zwłaszcza z Józefem, który był uznanym pianistą, z matką i nauczycielami, z żoną i kochankami.
Droga skrzypka do międzynarodowej sławy i bogactwa usiana jest różnymi niespodziankami, zarówno przyjemnymi, jak i bolesnymi. Do tych drugich należy choroba i skłonność do hazardu.

"Czarodziejskie skrzypce" to nie tylko biograficzna opowieść. To również żywiołowy i ciekawy portret europejskiego społeczeństwa w XIX wieku -...

Anna | 2016-11-18
redweed | 2013-01-14