Szpital Czerwonego Krzyża

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
szpital, choroba
Marek

Powieść o szpitalu Czerwonego Krzyża została napisana przed wojną, pierwsze jej wydanie ukazało się jednak dopiero w 1958 roku. Autor wykorzystał w niej swoje doświadczenia i przeżycia z pobytu w szpitalu. Przepełnia ją ogromne, wszechogarniające współczucie z chorym, zagrożonym śmiercią człowiekiem. Ciekawie rysuje się w tej powieści problem występujący obsesyjnie w całej twórczości pisarza - problem dobroci, która ogarnia człowieka wbrew jego woli i obezwładnia otoczenie, unieszczęśliwia zarówno swój podmiot, jak i przedmiot, budząc u obu stron wątpliwości natury moralnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1987

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zaczytana | 2014-12-30

Styl Choromańskiego jest jedyny w swoim rodzaju - dziwne i trochę śmieszne zachowania bohaterów, tajemnicze sytuacje, które czasami się wyjaśniają, a czasami nie, natomiast zakończenia często po prostu nie ma. W tych niesztampowych powieściach można jednak odnaleźć cenne przemyślenia i spostrzeżenia autora, dlatego warto po nie sięgnąć.

dymitrop | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Jeśli ktoś czytał "Zazdrość i medycynę" i ma ochotę na podobne szaleńcze zgłębianie ludzkiej psychiki to bardzo mi przykro, ale się zawiedzie. Szczerze to nawet zastanawiałem się czy te dwie powieści napisał ten sam autor, ponieważ różnica między subtelną, ale zarazem błyskotliwą charakterystyką bohaterów "zazdrości" zostaje zastąpiona tutaj przerysowanymi, pozbawionymi kukiełkami. Dwójka głównych bohaterów (chirurgów) przypominała mi czsami parę antagonistów wyrwanych z komiksu - jeden mówił sam do siebie "trzeba być złym!" i śmiał się po kątach, a drugi to uosobienie supermana, niepoprawnego dobroczyńcy, który tak się zatracił w poczuciu własnej moralności, że zachowuje się jak człowiek pozbawiony resztek zdrowego rozsądku.

Mimo tak ogromnej wady jak całkowita klęska w przedstawieniu głównych bohaterów książka ma swoje zalety. Choromański idealnie oddał atmosferę, której dzisiaj już raczej nie poznamy (chyba nie trzyma się już "chronicznie chorych" w szpitalach?) i o...

Meowth | 2016-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane