NOSTROMO: Opowieść z wybrzeża

źródło okładki: własne

Andrzej Akowacz | 2015-09-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 września 2015

Woda to domena tego autora. Jednakże po Jądrze Ciemności oczekiwania wielu będą duże. Należy pamiętać jednak, że autor ma w swoim dorobku choćby taką książkę jak Smuga Cienia której bliżej chyba do Mobby Dicka, a która nie pretenduje do wielkiej literatury. Ta książka jednak stara się być ponad przeciętną. Stara się poza opowieścią nacechować jakieś działania ludzkie i je przeanalizować. Może trochę tu Upadku Camusa Trochę porównuję tę książki z przekory, bo to usiłowania wielkości. Gdzieś tam motyw przewodni można by porównać. Niestety z wielkości nici. Ta książka byłaby znacznie lepsza, jakby się ją czytało jako przygodową, a przy okazji przemycała sedno sprawy. Tu analizuje bohatera, który jest przygodowy. To po prostu nie wychodzi.

Nataliusz | 2015-05-14

Zachęcona genialnym "Jądrem Ciemności", które zarówno po przeczytaniu, jak i przy każdej filmowej adaptacji, jaką widziałam zyskuje nową/dodatkową interpretację, sięgnęłam po "Nostromo". Niestety, póki co "Nostromo" nie zachwyca - język jest mniej plastyczny, mniej metaforyczny; książka wygląda jak do tej pory na "zwykłą", niczym nie wyróżniającą się powieść, bez głębii, czy drugiego dna; "zwykła powieść" też może być wciągająca, "Nostromo" jednak taki nie jest. Może kiedyś wrócę do niego, jeśli wystarczy mi samozaparcia...

jenisej | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Moim zdaniem świetna powieść. Odradzam, jeśli po książce oczekujesz szaleńczej akcji, polecam, jeśli liczy się dla Ciebie szczegółowe przedstawienie postaci, ich dylematów, rozterek, trosk, wątpliwości, wahań, myśli. Plus bogate opisy krajobrazów, miejsc, rzeczy. Ja lubię taki niespieszny styl narracji, więc strasznie miło sie czytało. Książkę przeczytałem przed "Jądrem ciemności", żeby stopniować sobie przyjemność.

ArtP | 2012-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

,,,beznadzieja, nędza,,,żenująco słaba.
Książka po przeczytaniu ok. 126 stron uznałem że szkoda było na to czasu.
Wysilona historia o jakimś Nostromo, którego do 120 strony (tyle przeczytałem) wspomniano o nim zaledwie kilka razy; i te męczące opisy krajobrazu, opisy sytuacji politycznej, a żadnej wciągającej opowieści.
Oczywiście rzuciłem w kąt. Bardzo zniechęcająca książka bez konkretnego pomysłu, nie wciągająca.
Odradzam

Anna | 2016-11-24